Renditja e FIFA-s/ Barazimet me Moldavinë dhe Ishujt Faroe i kushtojnë Shqipërisë, ja ku pozicionohet Kombëtarja kuqezi

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Nëntor 30, 2023 | 18:27

Renditja e FIFA-s/ Barazimet me Moldavinë dhe Ishujt Faroe i kushtojnë Shqipërisë, ja ku pozicionohet Kombëtarja kuqezi

Shqipëria mbylli muajin nëntor me dy barazime ato ndaj Moldavisë dhe Ishujve Faroe, sfida të vlefshme për kualifikueset e Euro 2024. Kuqezinjtë arritën objektivin për t’u kualifikuar në Europian madje duke u renditur si të parët në Grupin E duke lënë pas Çekinë.

Kombetarja

Megjithatë, kualifikimi i arritur nëpërmjet dy barazimeve ka ndikuar në pozitat e kombëtares sa i takon klasifikimit në FIFA. Kombëtarja e drejtuar nga Silvinjo ka humbur tre pozicione për muajin nëntor dhe nga hera e fundit që renditeshin në vendin e 59-të, tashmë mbajnë vendin e 62.

Nga ana tjetër, ajo që përfiton plot katër pozicione është Kosova. Dardanët në nëntor fituan me Izraelin, barazuan me Zvicrën dhe humbën me Bjellorusinë. Kështu, Kosova nga vendi i 105, tashmë ka kaluar në vendin e 101.

Ndërkohë, nuk ndryshon klasifikimi sa i takon kryesuesve të listës teksa vendi i parë mbetet pronë e Argjentinës që ndiqet nga Franca dhe Anglia. Në dhjetëshen e parë renditen edhe Belgjika, Brazili, Holanda, Portugalia, Spanja, Italia dhe Kroacia.

PANORAMASPORT.AL

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"