Racizëm ndaj futbollistëve, njihuni me pesë akuzat e rënda kundër ish-trajnerit të PSG-së

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Dhjetor 5, 2023 | 11:27

Racizëm ndaj futbollistëve, njihuni me pesë akuzat e rënda kundër ish-trajnerit të PSG-së

Ish-tajneri i PSG-së dhe Nisë, Kristof Galtie e ka gjetur veten në qendër të një afere të errët, pas zbulimit të një emaili nga Julien Fournier, atëherë menaxheri i Nisë, me akuza të supozuara raciste, ose islamofobike të Kristofit.GFGJH

Meqenëse u thirr nga gjykatat për t’u paraqitur për akuza për ngacmim moral dhe diskriminim bazuar në anëtarësimin ose mosanëtarinë, të vërtetë ose të supozuar, në një grup etnik, një komb, një racë të supozuar ose një fe të caktuar, ai do të duhet të përgjigjet në gjykatë për dëshmitë e shumta ndëshkuese të cituara nga “L’Equipe” në edicionin e sotëm. Dëshmi që avokatët e tij kryesisht i hedhin poshtë, ose i konsiderojnë të shtrembëruara.

“Ai rezervon deklaratat e tij për gjykatën. Më në fund ai është në pritje të këtij debati publik dhe kontradiktor, ku do të tregojë se padyshim nuk ka diskriminuar apo ngacmuar askënd”, – shpjegojnë avokatët e Galtie, i cili përballet me pesë akuza të mëdha në rubrikat e “L’Equipe”, përveç asaj të disa lojtarëve (Boudaoui, Boulhendi, Rosario…) duke besuar se u bë presion për të prishur agjërimin e Ramazanit.

Frederik Gioria dhe algjerianët

Ndihmës trajneri, Frederik Gioria jep një dëshmi të mallkuar. “Një tjetër musliman, nuk e dua, kemi mjaft,”- do të kishte thënë Galtie para tij, pas njoftimit të rekrutimit të algjerianit Bilal Brahimi në janar 2022. Galtie gjithashtu akuzohet se e kishte përshkruar Boudaoui, ose Atal si ” të këqij”, trajneri duke besuar se “më të këqijtë janë algjerianët”.

Hakim Ali Mbae dhe “dy King Kong”

Video-analisti i OGC Nisë, Hakim Ali Mbae rrëfen një episod që daton nga shtatori 2021 gjatë një ndeshjeje midis ASSE dhe klubit të Rivierës. Galtie, kur fliste për strategjinë, do t’i kishte përshkruar Harold Moukoudi dhe Mickaël Nadé, dy mbrojtës të Saint-Etienne, si “dy King Kong”. I njëjti Ali Mbae siguron se Galtie i tha atij se kishte probleme me algjerianët, ndryshe nga kombësitë e tjera me besim kryesisht mysliman. “Ata janë shumë ekstremë,” do të ishte ankuar Galtiee, në krahasim me lojtarët turq.

Fournier dhe rekrutim pa “zezakë apo arabë”

Julien Fournier, njeriu, emaili i të cilit nxorri në dritë aferën, nuk e hodhi poshtë versionin e tij përpara policisë. Sipas tij, pak para fillimit të Ramazanit në mars 2022, ai citon tre lojtarë kur Fournier e pyet se kë dëshiron të largohet: Atal, Todibo, Boudaoui dhe të tjerë, pothuajse vetëm myslimanë, përmenden. Dhe kur një lojtar mysliman, Ozan Kabak, u përmend si një përforcim i mundshëm, Galtie do të kishte thënë: “Julien, ju ende nuk e kuptoni. Nuk dua më zezakë, apo arabë”.

Todibo ekstremist sipas Galtie

Jean-Clair Todibo, mbrojtësi i Nisës, pretendon se i është bërë presion për të prishur agjërimin gjatë Ramazanit. Trajneri madje do ta kishte përshkruar atë si një “ekstremist” sipas njerëzve të ndërhyrë.

Kamara “llumrat”

Hasane Kamara, mbrojtësi i majtë i Nisë në atë kohë, pretendon se Galtie e quajti atë “llum” dhe pohon se trajneri i tij do t’i kishte hequr kohën e lojës për shkak të besimit të tij mysliman.

PANORAMASPORT.AL

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"