Pioli: Me Dortmundin është pothuajse vendimtare, le të bëjmë si Italia e tenisit në “Davis Cup”

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Nëntor 27, 2023 | 16:58

Pioli: Me Dortmundin është pothuajse vendimtare, le të bëjmë si Italia e tenisit në “Davis Cup”

Ndeshja mes Milanit dhe Borusias së Dortmundit do të jetë sa vendimtare në fushë po aq edhe magjepsëse në tribuna. Pas ndeshjes së parë në “Signal Iduna Park”, ndeshja e nesërme do të luhet në “San Siro”, ku edhe Stefano Pioli në konferencën për shtyp ka folur për sfidën e largët mes dy tifozëve:

pioli

“Ata kishin murin e verdhë pas tyre, por ndoshta nuk i njohin tifozët tanë në ‘San Siro’ në Ligën e Kampionëve… Na ndihmuan të arrijmë majat e mëdha dhe jam i sigurt se do të na ndihmojnë edhe nesër”, u shpreh Pioli.

Ndeshje që ndryshon sezonin?

Të gjitha ndeshjet mund të ndryshojnë sezonin. Ne e dimë objektivin tonë. Është e qartë se nesër është një hap i rëndësishëm dhe pothuajse vendimtar. Ne do ta përballojmë atë me mentalitetin e duhur.

 

Momenti i mëkatarit dhe ngjashmëritë mes fituesve të “Davis Cup”, Italisë dhe Milanit:

“Do të ishim të lumtur nëse Siner do të ishte i pranishëm në ndeshjen nesër në mbrëmje për ta uruar personalisht. Ishte e qartë se ekipi kombëtar i tenisit ishte mirë, urime jo vetëm për Janik, por edhe trajnerit Volandri dhe të gjithë stafit. Kur arrin të krijosh këtë ndjeshmëri me të gjithë pjesëmarrësit, je gjithashtu i gatshëm të kapërcesh vështirësitë dhe të kapërcesh kufijtë e tu. Një situatë për të cilën edhe ne kemi punuar shumë: gjetja e zgjidhjeve dhe jo gjetja e fajtorit. Nesër do të na duhet një performancë dhe shpirt në ekip.”

 

Grupi kuqezi është kompakt dhe Zhirud kthehet.

“Në vështirësi ne kemi qenë gjithmonë të bashkuar. Gjithmonë i kam dhënë rëndësi mënyrës se si sillen grupet. Unë e vlerësoj shumë sjelljen e lojtarit tim dhe klubit tim ku ju mendoni se ne besojmë në atë që bëjmë. Zhirud është një pjesë strukturore e grupit: lojtar dhe person i madh, gjithmonë ndihmon të tjerët. Profesionist i madh, kështu sillemi në momentet më të vështira.”

Një ndeshje e sezonit për ta marrë si shembull?

“Kemi luajtur një lojë të nivelit të lartë teknik dhe mendor kundër PSG. Kishim besim, dëshirë për të vuajtur: të gjitha karakteristikat që do të jenë të dobishme edhe nesër.”

 

Si po shkojnë orët pas debutimit për Kamarda?

“Më pëlqeu shumë se si e shoqëruan shokët e tij në përvojën e tij të parë. Një shenjë besimi, uniteti dhe solidariteti. Ai po bën atë që prisja, nuk ka ndryshuar asgjë në krahasim me atë që bënte disa ditë më parë. Do të jetë mirë për ta mbajtur atë brenda këtyre qëndrimeve. Ai nuk duhet të bëjë gabimet e tij, ai do të duhet të rritet, por ai do të duhet të mbetet ai që është. Rruga e tij do të ndërtohet me qetësinë dhe durimin e duhur.”

 

Paguani mungesat me alternativa që nuk janë në standardet e pronarëve. “Është një diskutim që vlen për të gjitha skuadrat. Një ekip i nivelit tonë mund të kompensojë një ose dy mungesa dhe të mbajë të lartë nivelin e formacionit fillestar dhe zëvendësimet. Është e qartë se nëse arrin në 5 ose 6 mungesa, kjo ka një ndikim. Megjithatë, qëndrimi ynë mendor u shpërblye veçanërisht në pjesën e dytë, përtej mungesave dhe lëndimeve.”

 

Ndër pikëpyetjet e lidhura me merkaton e transferimeve të verës së Milanit, një nga më të dukshmet ka të bëjë me ndikimin e Samuel Çukuezes. Ish-lojtari i Vijarealit, pas ndeshjes ndaj Fiorentinës në kampionat, do të jetë në dispozicion edhe ndeshjen e nesërme ndaj Borusias. Ky është mendimi i Stefano Piolit në konferencën për shtyp:

 

“Jam i kënaqur me paraqitjen e tij me Fiorentinën, ai punoi për ekipin dhe e gjeti veten në pozicionet që ne e donim. Ai kishte një dëmtim që e ngadalësoi integrimin e tij, por tani ai është mirë. Ai shpesh punonte gjerë, të shtunën qëndroi pak më shumë brenda dhe ndoshta ai mund ta mbajë topin më shumë atje, por kjo do të varet nga pozicionet dhe si do të arrijë të punojë me Kalabrinë në atë krah”.

PANORAMASPORT.AL

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"