“Penalltia nuk ishte”, Jemini komenton Tirana-Bylis: Për atë që më ndodhi mua, Laçit iu hoqën 6 pikë, por ky arbitër…

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Maj 27, 2023 | 23:23

“Penalltia nuk ishte”, Jemini komenton Tirana-Bylis: Për atë që më ndodhi mua, Laçit iu hoqën 6 pikë, por ky arbitër…

Ish-gjyqtari i FIFA-s, Lorenc Jemini, është i bindur se penalltia e takimit Tirana-Bylis nuk ishte. I ftuar në emisionin “Paso” në “Top Albania Radio”, të Glendi Nallbanit, së bashku me Redi Jupin, Jetmir Halilajn dhe Ylli Agën, ish-arbitri analizoi 11-metërshin, foli përse nuk ndërhyri VAR-i dhe kujtoi dënimin e Laçit për një ngjarje analoge në kurriz të tij në Kurbin.

WhatsApp Image 2023-05-27 at 17.20.27

Lorenc, për ju si ishgjyqtar i FIFA-s, ishte apo nuk ishte penallti rasti Behiratçe-Kaçorri?

Për mua nuk ishte penallti dhe nuk diskutohet. Nuk është ai rasti për penallti.

Përse nuk shkoi arbitri të konsultohej me teknologjinë ose rëndom të shihte VAR-in?

VAR-i futet vetëm kur është “black and white”. Që do të thotë se ndërhyn kur vendimi është totalisht i gabuar. Në rastin që ka një shtytje dhe arbitri thotë për mendimin tim ka shtytje dhe unë mendoj se është penallti, VAR-i vazhdon me këtë logjikë. Teknologjia këtu del jashtë dhe nuk ka asnjë të drejtë.

Që ta kuptojnë të gjithë njerëzit që na dëgjojnë, në cilin rast ndërhyn VAR-i?

VAR-i futet kur nuk ka kontakt fare dhe arbitri jep penallti. Atëherë po, i thotë stop, dhe duhet të vish ta shohësh këtë rast.

Ju thoni që nuk është penallti?

Që të jem edhe më i ftohtë në këtë histori, sepse shpesh më ndodh që në raste të rëndësishme ku vendoset kampionati apo fati i njerëzve siç është ky, dua të zhvishem komplet nga emocionet dhe lidhjet që kam me gjyqtarët, të cilët i kam edhe shokë dhe nuk dua të ndikohem.

Çfarë keni bërë?

E kam çuar në katër-pesë vende të ndryshme. Vëzhgues e arbitra ndërkombëtarë dhe të nivelit shumë të lartë, nga ata që gjykojnë gjysmëfinalen e Champions League. Asnjë nga ata nuk ka pranuar që është penallti. “Play on” ishte përgjigjja. Pastaj këta që thonë edhe jepet edhe nuk jepet janë historia. Për shembull Bylisit nuk i janë dhënë penallti 15 herë më shumë të rënda.

Ka tendencë gjyqtari që jep këtë penallti të tillë?

Një arbitër që thotë Redi si Dumani, nis që në minutën e pestë dhe nuk të lë të marrësh frymë. Më thonë që ndeshja ka qenë normale. Ky arbitër ka qenë aq mjeshtër, sa po pret vetëm Dumanin.

Ngjarja jote sa i kushtoi Laçit?

Laçi u dënua mes të tjerave me heqjen e gjashtë pikëve, përveç ndeshjeve pa tifozë.

OLSI AVDIAJ – PANORAMASPORT.AL

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"