Nga sulmuesit legjendarë tek portierët e “pathyeshëm”, këta janë 20 kampionët që nuk e kanë fituar kurrë Championsin

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Janar 29, 2023 | 10:40

Nga sulmuesit legjendarë tek portierët e “pathyeshëm”, këta janë 20 kampionët që nuk e kanë fituar kurrë Championsin

Shumë kampionë në botën e futbollit nuk kanë arritur ta fitojnë asnjëherë Kupën e Ligës së Kampioneve. Edhe pse kanë fituar Kupën e Botës apo Topin e Artë, i vetmi trofe që ju ka munguar është ai me veshë të mëdhenj. Njihuni me sulmuesit, mbrojtësit legjendarë dhe portierët që nuk e kanë marrë Championsin.

Collage Maker-29-Jan-2023-10.39-AM

1/ Xhanluixhi Bufon ka qenë finalist në Ligën e Kampioneve në vitin 2003, 2015 dhe 2017 me Juventusin, por nuk arriti ta fitojë asnjëherë.

1) Gianluigi Buffon (portier). Finalist në Champions League në 2003, 2015 dhe 2017 me Juventusin

2/ Portieri Lev Jashin fitoi Kampionatin Evropian të 1956 me BRSS dhe Topin e Artë në 1963, por jo Ligën e Kampioneve.

2) Lev Yashin (portier). Ai fitoi Kampionatin Evropian të 1956 me BRSS dhe Topin e Artë në 1963

3/ Portieri Dino Zof fitoi Kupën e Botës 1982, Kampionatin Evropian 1968 dhe ishte finalist në Ligën e Kampioneve në 1973 dhe 1983 me Juventusin.

3) Dino Zoff (portier). Fitoi Kupën e Botës 1982 dhe Kampionatin Evropian 1968. Finalist në Kupën e Kampionëve në 1973 dhe 1983 me Juventusin

4/ Mbrojtësi Zhuzepe Bergomi fitoi Kupën e Botës 1982, por asnjëherë Championsin.

4) Giuseppe Bergomi (mbrojtës). Ai fitoi Kupën e Botës 1982

5/ Mbrojtësi Andreas Brehme fitoi Kupën e Botës 1990.

5) Andreas Brehme (mbrojtës). Ai fitoi Kupën e Botës 1990

6/ Mbrojtësi Fabio Kanavaro fitoi Kupën e Botës dhe Topin e Artë në 2006.

6) Fabio Cannavaro (mbrojtës). Ai fitoi Kupën e Botës dhe Topin e Artë në 2006

7/ Mbrojtësi Klaudio Xhentil fitoi Kupën e Botës 1982, por humbi finalen e Ligës së Kampioneve në 1983 me Juventusin.

7) Klaudio Xhentil (mbrojtës). Ai fitoi Kupën e Botës 1982, por humbi finalen e Kupës së Kampionëve në 1983 me Juventusin

8/ Mbrojtësi Lilian Turam fitoi Kupën e Botës 1998, Kampionatin Evropian 2000, por humbi finalen e Champions League në 2003 me Juventusin.

8) Lilian Thuram (mbrojtës). Ai fitoi Kupën e Botës 1998, Kampionatin Evropian 2000, por humbi finalen e Champions League në 2003 me Juventusin.

9/ Mesfushori Paulo Roberto Falkao humbi finalen e Kupës Evropiane 1984 me Romën.

9) Paulo Roberto Falcao (mesfushor). Humbi finalen e Kupës Evropiane 1984 me Romën

10/ Mesfushori Lotar Mateus fitoi Kampionatin Evropian 1990, Kupën e Botës dhe Topin e Artë në 1990, por humbi dy finale të Kupës Evropiane/Ligës së Kampioneve me Bajern Mynih në 1987 dhe 1999.

10) Lothar Matthaus (mesfushor). Ai fitoi Kampionatin Evropian 1990, Kupën e Botës dhe Topin e Artë në 1990, por humbi dy finale të Kupës Evropiane/Ligës së Kampionëve me Bayern Munich: në 1987 dhe 1999

11/ Mesfushori Pavel Nedved fitoi Topin e Artë në 2003 dhe në të njëjtin vit humbi finalen e Championsit me Juventusin.

11) Pavel Nedved (mesfushor). Ai fitoi Topin e Artë në 2003 dhe në të njëjtin vit humbi finalen e Champions League me Juventusin.

12/ Mesfushori Patrik Vieira fitoi Kupën e Botës 1998 dhe Kampionatin Evropian 2000.

12) Patrick Vieira (mesfushor). Ai fitoi Kupën e Botës 1998 dhe Kampionatin Evropian 2000

13/ Sulmuesi dhe mesfushori Roberto Baxhio fitoi Topin e Artë në 1993.

13) Roberto Baggio (mesfushor sulmues). Ai fitoi Topin e Artë në 1993

14/ Sulmuesi Diego Armando Maradona fitoi Kupën e Botës 1986.

14) Diego Armando Maradona (mesfushor sulmues). Ai fitoi Kupën e Botës 1986

15/ Sulmuesi dhe mesfushori Françesko Toti fitoi Kupën e Botës 2006.

15) Francesco Totti (mesfushor sulmues). Ai fitoi Kupën e Botës 2006

16/ Sulmuesi Gabriel Omar Batistuta fitoi Kupën e Amerikës në 1991 dhe 1993.

16) Gabriel Omar Batistuta (sulmues). Ai fitoi Kupën e Amerikës në 1991 dhe 1993

17/ Sulmuesi Zlatan Ibrahimoviç arriti në gjysmëfinalen e Ligës së Kampioneve në vitin 2010 me Barcelonën.

Ibrahimović out of Arsenal decider | UEFA Champions League | UEFA.com

18/ Sulmuesi Romario fitoi Kupën e Amerikës në 1989 dhe 1997 dhe Kupën e Botës 1994.

18) Romario (sulmues). Ai fitoi Kupën e Amerikës në 1989 dhe 1997 dhe Kupën e Botës 1994

19/ Sulmuesi Ronaldo “Fenomeni” fitoi Kupën e Amerikës në 1997 dhe 1999, Kupën e Botës në 1994 dhe 2002 dhe Topin e Artë në 1997 dhe 2002.

19) Ronaldo Luis Nazario de Lima (sulmues). Ai fitoi Kupën e Amerikës në 1997 dhe 1999, Kupën e Botës në 1994 dhe 2002 dhe Topin e Artë në 1997 dhe 2002.

20/ Sulmuesi Rud Van Nistelroi arriti në gjysmëfinale të Ligës së Kampioneve në vitin 2002 me Mançester Junajtidin.

20) Ruud Van Nistelrooy (sulmues). Ai arriti në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve në vitin 2002 me Manchester United

BRIKENA BISKU-PANORAMASPORT.AL

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"