LIGA E EUROPËS/ Lukaku humbet penallti, por “ruleta ruse” i buzëqesh Romës! Tuci dhe Laçi eliminojnë Ikardin! Ja rezultatet (VIDEO)

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Shkurt 22, 2024 | 23:51

LIGA E EUROPËS/ Lukaku humbet penallti, por “ruleta ruse” i buzëqesh Romës! Tuci dhe Laçi eliminojnë Ikardin! Ja rezultatet (VIDEO)

U luajtën mbrëmjen e sotme duelet e kthimit të Ligës së Europës, ku nuk munguan surprizat. Padyshim që skenën e rrëmbyen shqiptarët e Spartës së Pragës, që arritën të eliminonin Gallatasarain e Ikardit. 

 

Europa

Bëhet fjalë për sulmuesin Indrit Tuci dhe mesfushorin Qazim Laçi. Tuci u fut nga stoli, teksa shënoi golin e dytë në triumfin 4-1, si dhe asistoi për golin e trëtë. Protagonist në këtë mbrëmje u bë edhe Qazim Laçi që dha aisstin e golit të katër. Në duelet e tjera, Marseja dhe Sportingu i Lisbonës arritën të siguronin kualifikimin për më tej.  

Për sa i përket përballjes mes Romës dhe Fejnordit, ajo shkoi në shtesa, pasi kohët e rregullta në të dy sfidat u mbyllën në barazim 1-1. Rule ruse i buzëqeshi italianëve që triumfuan me rezultatin 4-2 për sa i përket penalltive. Vlen të theksoi fakti se 11-metërshin për kryqytetasit e gaboi Romelu Lukaku, por kjo nuk ndikoi në kualifikimin e romanistëve. 

REZULTATET: 

SPARTA PRAGËS – GALLATASARAI 4-1 (2-3)

Preciado 8′  , Tuci 74′ , Haraslin 80′, Kuchta 90+6′/ Bardakçi 17′

ROMA – FEJNORD 1-1 (1-1) (4-2 penallti) 

Pelegrini 15′Jimenez 5′ 

MARSEJË – SHAKHTAR DONJETSK 3-1 (2-2)

Obamejang 23′  , Sar 74′, Kondogbia 81′/ Sudakov 12′ 

SPORTING LISBON – JANG BOJS 1-1 (3-1) 

Gjokeres 13′  / Ganvula 84′

*Në kllapa rezultate e ndeshjeve të para

** Me blu skuadrat e kualifikuara

FORMACIONET ZYRTARE:

SPARTA PRAGËS – GALLATASARAI

3-4-3

ROMA – FEJNORD

ROMAAASSS

MARSEJË – SHAKHTAR DONJETSK

ROMAAA

SPORTING LISBONA – JANG BOJS

SPORTING

PANORAMASPORT.AL

 

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"