Xhokoviç humbet gjyqin, tenisti i thotë “mirupafshim” Australian Open-it

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Janar 16, 2022 | 8:23

Xhokoviç humbet gjyqin, tenisti i thotë “mirupafshim” Australian Open-it

Në një vendim unanim, gjyqtarët Xhejms Alsop, Entoni Besanko dhe Dejvid O’Callagan hodhën poshtë ankesën e Xhokoviç kundër anulimit të dytë të vizës.

XHOKOVIC 2

Në orën 5:45 të mëngjesit në Melburn, gjykata bëri publik dënimin. Ky është një rishikim i vendimit për legjitimitetin apo ligjshmërinë e vendimit.

Palët kanë 30 minuta për të paraqitur pyetje për pretendime të mëtejshme, avokati i Xhokoviç Vud kërkoi disa minuta për të vendosur.

Por Xhokoviç e ka humbur çështjen dhe shanset që një apel për një pezullim të vendimit të gjykatës federale të mund të dëgjohet përpara ndeshjes së raundit të parë të Xhokoviç të planifikuar për nesër. Serbi do të qëndrojë në paraburgim në Melburn deri në dëbimin e tij.

Normalisht, një urdhër dëbimi përfshin gjithashtu një ndalim të kthimit në Australi për tre vjet, por ka përjashtime.

Prandaj u konfirmua arsyeja me të cilën ministri i kishte anuluar vizën Xhokoviçit i pavaksinuar kundër COVID-19, domethënë se prania e tij në territorin australian mund të ishte një rrezik për shëndetin dhe “rendin publik” dhe “mund të ishte kundërproduktive ndaj përpjekjeve të vaksinimit nga të tjerët në Australi.“

PANORAMASPORT.AL

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"