Gjyqi i bujshëm/ Zbardhen emaile-t tronditëse që ish-fubollisti i Junajtid i dërgonte ish-partneres pas ndarjes: Do të të përndjek si i çmendur, do të pres te…

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Gusht 18, 2022 | 11:01

Gjyqi i bujshëm/ Zbardhen emaile-t tronditëse që ish-fubollisti i Junajtid i dërgonte ish-partneres pas ndarjes: Do të të përndjek si i çmendur, do të pres te…

Ish-futbollisti i Mançester Junajtid Rajan Gigs ka dalë para gjykatës ditën e djeshme (17 gusht), i paditur nga ish-partnerja e tij Kejt Grevil për sulm dhe përndjekje.

Gjatë gjyqit që u zhvillua, u zbardhën emaile-t tronditëse që Gigs i kishte dërguar ish-partneres së tij pasi ajo e bllokoi në rrjetet e tjera sociale.

Ish-futbollisti gjithashtu akuzohet për sulm ndaj motrës më të vogël të Greville, Ema.

Greville u zhvendos në shtëpinë e Giggs në mars të vitit 2020 pasi Britania u fut në izolim , por ajo e përshkroi kohën e saj të jetesës me ish-menaxherin e Uellsit si ‘ferr’. Ajo zbuloi se i dha fund bashkëjetesës me të në muajin qeshor.

Në disa nga mesazhet që u publikuan në Gjykatën e Mançester, Gigs shkruan: “Kurrë nuk kam qenë afër të dua dikë tjetër siç të dua ty. Personin me të cilin kam pasur më shumë lidhje nuk e kam më. Këto nuk janë vetëm premtime të rreme. Dua ta them, tani pusho së qeni fëmijë dhe më telefono të lutem. Përndryshe do të të ndjek si i çmendur, dhe ti e di sa i mirë jam në këtë [emoji të buzëqeshur]. Dhe unë do të vij te ti dhe do të futem brenda! Ose do të pres derisa të dalësh. Mezi pres të dëgjoj nga ty, Ryan.” 

Email-et e tjera të dërguara nga ish-ylli i futbollit e përshkruanin zonjën Greville si një ‘femër të tmerrshme’ duke e përsëritur disa herë urrejtjen e tij për partneren.

Giggs gjithashtu i tha asaj se ai ishte zemëruar sa po ‘frikësohej’ se çfarë ishte në gjendje të bënte.

“Mënyra se si më ke trajtuar dhe mënyra se si je sjellë nuk do ta harroj kurrë”, shkruhej në një email.

“Një femër e tmerrshme, e tmerrshme. Njësoj si [ish-gruaja e Gigs, Stejsi Koke], saktësisht e njëjta gjë. Ti nuk e meriton të jesh prind”- shkruan ish-futbollisti.

Një mesazh tjetër thoshte: “Jam kaq i çmendur tani sa po e tremb veten sepse mund të bëja gjithçka. Unë në fakt të urrej për atë që më ke bërë. Te urrej. URREJ URREJTJE URREJTJE.”

Në Gjykatë, Gigs mohoi sjelljen kontrolluese dhe mbytëse kundër Greville, midis përgjatë gushtit të vitit 2017 dhe nëntorit 2020. Ai mohoi gjithashtu akuzat se e ka sulmuar ish-partneren e tij, duke i shkaktuar lëndime trupore dhe sulmin ndaj motrës së saj më të vogël Ema Greville.

Avokati Piter Rajt lexoi disa nga mesazhet që Giggs i kishte dërguar zonjës Greville gjatë marrëdhënies së tyre, përpara se të merrte në pyetje ish-futbollistin e Man Utd.

Në disa mesazhe të shkëmbyera në qershor 2020, kur ai po kërkonte një pajtim, ai tha: “ A do një qen? Une do te marr. Po lëviz me mua? Unë do ta bëj atë. Të kesh një fëmijë? Unë do ta bëj këtë.”

Ai vazhdoi: “Përndryshe do të të ndjek si i çmendur dhe ti e di sa i mirë jam në këtë (buzëqesh emoji).”

Wright tha: “Çfarë do të donit të përcillnit me këtë mesazhe? A shfaqesh rregullisht i paparalajmëruar dhe i paftuar në shtëpinë e saj, në vendin e saj të punës dhe në palestër?”

Giggs tha: ‘Po’.

Mesazhi vazhdoi: “Do të vij te vendet e tua dhe do të futem!! Ose do të pres derisa të largohesh. Mezi pres të largohem për të dëgjuar nga ty, Ryan.”

Pjesë nga biseda në Gjykatë:

Rajt: A është e gjitha kjo për shaka?

Gigs: Jo.

Rajt: Do të luanit me emocionet e saj, apo jo?

Gigs: Po.

Rajt: Dhe nëse, unë sugjeroj, ajo nuk bënte atë që donit, ju do ta detyronit atë, apo jo?

Gigs: Jo.

Rajt: Dhe ju gjatë kësaj marrëdhënie kërkuat ta kontrolloni atë?

Gigs: Jo.

Rajt: Dhe, me të vërtetë, unë sugjeroj, ju keni pasur sukses për disa kohë, apo jo?

Gigs: Jo.

Giggs u tërhoq në qershor si trajner i ekipit kombëtar të Uellsit pas një periudhe pushimi që nga nëntori 2020. Gjatë kohës së tij në Old Trafford, Manchester United fitoi 13 tituj të Premierligës, dy trofe të Champions League, katër FA Cup dhe tre Kupa të Ligës.

PANORAMASPORT.AL

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"