Franca favorite, por historia flet për Poloninë/ Ja të gjitha përballjet

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Dhjetor 1, 2022 | 20:31

Franca favorite, por historia flet për Poloninë/ Ja të gjitha përballjet

Franca dhe Polonia e kanë ndeshur plot 16 herë njëra-tjetrën në rrugën e tyre dhe bilanci është në favor të “Gjelave” me 8 fitore kundrejt 3 të polakëve.

87D46A8D-0669-439E-A361-803BEA8C5E96-1200x675

5 ndeshje janë mbyllur në barazim, por në Kupën e Botës mes europianëve regjistrohet vetëm një përballje, ajo e 1982-shit në Spanjë ku ka triumfuar Polonia në garë për vendin e tretë.

22 JANAR 1939/ MIQËSORE

Francë – Poloni 4-0

28 SHTATOR 1960/ MIQËSORE

Poloni – Francë 2-2

11 PRILL 1962/ MIQËSORE

Francë – Poloni 1-3

22 TETOR 1966/ EUROPIAN

Francë – Poloni 2-1

17 SHTATOR 1967/ EUROPIAN

Poloni – Francë 1-4

07 SHTATOR 1974/ MIQËSORE

Poloni – Francë 0-2

24 PRILL 1976/ MIQËSORE

Francë – Poloni 2-0

10 KORRIK 1982/ KUPË BOTE

Poloni – Francë 3-2

31 GUSHT 1982/ MIQËSORE

Francë – Poloni 0-4

15 GUSHT 1990/ MIQËSORE

Francë – Poloni 0-0

14 GUSHT 1991 / MIQËSORE

Poloni – Francë 1-5

16 NËNTOR 1994/ EUROPIAN

Poloni – Francë 0-0

16 GUSHT 1995/ EUROPIAN

Francë – Poloni 1-1

23 SHKURT 2000/ MIQËSORE

Francë – Poloni 1-0

17 NËNTOR 2004/ MIQËSORE

Francë – Poloni 0-0

09 QERSHOR 2011/ MIQËSORE

Poloni – Francë 0-1

PANORAMASPORT.AL

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"