“Fitoftë skuadra më e mirë në Stamboll”, Pioli: Krenaria dhe ambicia jonë është të triumfojmë nesër ndaj Juves, ja gjendja e Ibrës

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Maj 27, 2023 | 17:05

“Fitoftë skuadra më e mirë në Stamboll”, Pioli: Krenaria dhe ambicia jonë është të triumfojmë nesër ndaj Juves, ja gjendja e Ibrës

Milani do të përballet në transfer me Juventusin nesër në mbrëmje për ndeshjen e vlefshme për ditën e 37-të të Serisë A. Në prag të këtij duelit, trajneri i kuqezinjve Stefano Pioli ka dalë në një konferencë për shtyp:

pioli

8 ditë të dobishme për të çliruar tensionin?

“Shpresoj se po. Ne e shfrytëzuam atë për të rikuperuar energjinë. Do të gjejmë një Juventues shumë të vendosur, shumë të koncentruar, që ka marrë shumë pikë në shtëpi. Është vendimtare për të arritur vendin e katërt apo edhe diçka më të mirë…”

Si do e cilësoni rrugëtimin nëse nesër siguroni zonën Champions?

“Do të jetë vazhdimi i një rruge me momente shumë të lumtura dhe disa zhgënjime. Nuk duhet të harrojmë kurrë se ku e nisëm. Do të ishte përfundimi i një rezultati të rëndësishëm.

A ka nevojë për një revolucion?

“Unë kam idenë time, por nuk është koha për të folur për të, do të ketë kohë për të folur për rinovimet, tregun dhe të ardhmen”.

Cilin mesfushor sulmues do të dëshironit të kishit?

“Do të ketë kohë për merkaton. Le të mendojmë për ndeshjen e nesërme. Nesër do të luajmë me Diaz  i cili është një lojtar i fortë.”

Çfarë prisni nga Juventus?

“Nuk është shqetësimi ynë. Jam i bindur se ata do të luajnë lojën më të mirë të mundshme për të provuar shumë gjëra, por edhe ne duam të fitojmë”.

A e llogaritni edhe pikën që mungon?

“Nuk e di se si do të shkojnë ndeshjet e sotme. Ne e dimë se do të kemi nevojë për një ndeshje të nivelit të lartë, kundër një skuadre që doli pak më mirë se ne në ligë, por më keq se ne në Ligën e Kampioneve.

Çfarë mendoni për penalltinë e Juventusit?

“Ne të gjithë jemi dakord që koha nuk ishte e rregullt: hiq, shto, hiq… Mund të gjendeshin kohë më të mira për të ndihmuar të gjitha skuadrat”.

Si e vlerësoni sezonin?

“Pa vota, do të flas pas Veronës”.

Dëshironi të përfundoni i treti?

“Krenaria dhe ambicia jonë është të fitojmë nesër, duke u mbyllur herët pa pritur javën e fundit. Jeni me një nxitim të jashtëzakonshëm, mund të prisni akoma 8 ditë për të ditur rezultatet e mia. Ne i kemi ndarë gjithmonë meritat dhe përgjegjësitë në mënyrë të barabartë: tonat janë një mënyrë konstruktive për të reflektuar mbi gjërat për të gjetur zgjidhje”.

Si është Ibrahimoviç?

“Unë kurrë nuk kam folur për të në stafin tim, ne kemi qenë të zënë me angazhimet e fundit. Unë nuk kam folur ende me të për vullnetin e tij. Ai është shumë i vendosur të përpiqet të rikuperohet nga lëndimi dhe javën e ardhshme do të kuptoj nëse ai mund të luajë për Veronën”.

Sa është përmirësuar Leao?

“Rritja e tij është e vazhdueshme dhe e vazhdueshme, veçanërisht në qëndrimin e tij, ai mund të vazhdojë vetëm këtë rritje. Ai ka gjithçka për t’u bërë një nga më të mirët në botë. Për ta bërë këtë duhet të keni një obsesion, të përmirësoheni çdo ditë, të bëni diçka më shumë, më mirë, jo vetëm fusha. Rafa ka në mendje të rritet, të përmirësohet, të dijë se sa larg do të shkojë… Ai është ende i ri, jo plotësisht i formuar nga pikëpamja futbollistike.”

Kush triumfon më 10 qershor?

“Pyetja e dytë? Fitoftë më i miri”.

Juventusi ka pësuar shpesh kundër Milanit të Piolit…

“Krahasuar me ndeshjen e parë, ne kemi ndryshuar. Teo luajti gjysmëmbrojtës, ndoshta nesër ai do të japë një tjetër rol. E rëndësishme është të jesh një ekip.”

A po mendojnë drejtuesit për tregun?

“Patjetër, absolutisht po. Sezoni i ardhshëm nuk është përgatitur që nga 5 qershori dhe ata janë shumë të zënë për këtë.”

Si e gjykoni sezonin e Tomorit?

“Fikajo është shumë i fortë, shumë agresiv. Agresioni i tij shpesh na ka dhënë rezultate fantastike, në të tjera duhet të jetë më reflektues. Ai po rritet, ai erdhi nga një ekip i fortë për të cilin nuk luajti dhe ishte menjëherë shumë gati”.

Boshllëk në mesfushë?

“E kuptoj pyetjen, por nuk është e saktë. Nuk është departamenti ai që vendos rezultatin përfundimtar. Nëse ne të gjithë punojmë si ekip së bashku në një mënyrë të caktuar, departamenti individual përfiton.”

Pak topa të gjatë kundër Sampdorias…

“Pothuajse gjithmonë vendimet për posedimin e topit diktohen nga pozicionet e kundërshtarëve, ndaj Sampdorias gjetëm hapësirën për ta bërë këtë. Kur luajmë vetëm jashtë mund të bëhemi më të parashikueshëm. Kemi pasur vështirësi me skuadrat e mbyllura, por jo shumë ndryshe nga viti i kaluar… Duhet të gjejmë alternativa më të mira për lojën tonë”.

Diaz është dikush që po ndan shumë…

“Nuk duhet të punojmë për t’i bindur të gjithë, gjithmonë do të ketë nga ata që nuk ndajnë një lloj lojtari apo trajneri. Ai është rritur shumë, por ai ende mund të përmirësohet në fazën e shënimit duke vendosur pak më shumë dhe duke shënuar disa gola të tjerë”.

A ka Milani limite?

“Ne nuk duhet të shkojmë përtej kufijve, por është ajo që duam të tregojmë që bën diferencën. Ne jemi një ekip i madh dhe duam ta demonstrojmë atë nesër. Është normale që nëse trajneri Milanin duhet të mendoni shumë dhe të bëje që duhet të punosh shumë”.

Juve ka një qendër të ulët graviteti…

“Ata kanë një fazë mbrojtëse në të cilën alternojnë, të kesh gjerësi është gjithmonë e rëndësishme dhe ne do të përpiqemi të marrim pozicione që mund të na lejojnë të kontrollojmë lojën dhe të jemi të rrezikshëm.”

A të ndihmon të jesh i shqetësuar të përgatitesh më mirë?

“Pashë një ekip të vetëdijshëm. Pashë të gjitha situatat e duhura që duhej të shihja.”

PANORAMASPORT.AL

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"