EURO 2024, KUALIFIKUESET/ Kosova merr 1 pikë në Izrael! Zvicra triumfon me goleadë, Xhaka shënon në mes të Serbisë (Të gjitha rezultatet)

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Mars 26, 2023 | 0:06

EURO 2024, KUALIFIKUESET/ Kosova merr 1 pikë në Izrael! Zvicra triumfon me goleadë, Xhaka shënon në mes të Serbisë (Të gjitha rezultatet)

Kanë përfunduar të treja sfidat e vlefshme për kualifikueset e Europianit.euro-2024

Izraeli dhe Kosova ndanë pikët pas barazimit 1-1. Të parët që kaluan në avantazh ishin dardanët falë një autogoli të Dasës. Më pas Rashica dyfishoi shifrat por goli iu anulua për një prekje me dorë të topit. Në minutën e 56′ Dor Peretc barazoi shifrat. Kështu Kosova ia ka arritur të marrë 1 pikë ndaj Izraelit.

Nga ana tjetër Zvicra ka mposhtur me goleadë Bjellorusinë. Mesfushori shqiptar i Kosovës që luan për Zvicrën, Granit Xhaka shënoi një supergol. 3 golat u shënuan nga Stefen dhe i fundit nga Zeki Amdouni.

Turqia arriti të fitojë me përmbysje ndaj Armenisë duke marrë kreun e grupit D. Sfida fillimisht u zhbllokua nga ekipi armen, por më pas turqit shënuan dy gola duke fituar në Armeni.

GRUPI I

IZRAEL 1-1 KOSOVË

56′ Dor Peretc/ 36′ Dasa (AU)

GOLI I DOR PERETCIT

GOLI I ANULUAR I RASHICËS

AUTOGOLI I DASËS

3

BJELLORUSI 0-5 ZVICËR

5′, 17′, 29′ Stefen, 62′ Xhaka, 65′ Zeki Amdouni

GOLI I ZEKIT

GOLI I XHAKËS

GOLI I TRETË I STEFENIT

GOLI I DYTË I STEFENIT

GOLI I STEFENIT

24GRUPI D

ARMENI 1-2 TURQI

10′ Kabak (AU)/ 35′ Kokçu, 64′ Akturkoglu

GOLI I AKTURKOGLU

GOLI I KOKÇUSË

AUTOGOLI I KABAKUT

15REZULTATI

GRUPI A 

SKOCI 3-0 QIPRO

PANORAMASPORT.AL

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"