“Është tejkaluar çdo limit”, shpërthen presidenti Lotito: Sistemi nuk garanton besueshmëri

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Mars 1, 2024 | 23:44

“Është tejkaluar çdo limit”, shpërthen presidenti Lotito: Sistemi nuk garanton besueshmëri

Presidenti i Lacios, Klaudio Lotito është shfaqur i tërbuar pas humbjes ndaj Milanit me rezultatin 0-1, teksa skuadra e tij u ndëshkua me plot 3 kartonë të kuq. Në prononcimin e dhënë për “DAZN” menjëherë pas ndeshjes, numri 1 i klubit kryeqytetas u shpreh:  

 x6ERC61N

“Më vjen të them se kur loja merr këto karakteristika duhen organe të tjera për të bërë vlerësime të caktuara, besueshmëria e sistemit mungon, ndaj duhet të drejtohemi tek institucionet e palëve të treta që u japin fund situatave të pakëndshme. 

Duhet të fitosh me meritë, ndërsa sot të gjithë kufijtë e mundshëm janë tejkaluar. Unë vij të flas për të mos shfrytëzuar fjalët. Ekipi do të afirmohet në zyrat përkatëse. Sistemi do të duhet të japë përgjigje, me fakte dhe jo me fjalë. 

Unë nuk jam një arbitër që duhet të kuptoj kur arrin pika e bilancit dhe kur arrin pika e thyerjes. Nuk ka kushte për të gjetur një pikë takimi. 

Unë as nuk e di se kush është ai arbitër. E pashë se si arbitroi: ka ardhur koha që Liga të ketë një kusht të tretë, sepse sistemi nuk garanton besueshmëri. 

Unë nuk e fajësoj ekipin për asgjë, ata madje patën disa mundësi për të fituar pavarësisht nga pritshmëritë e dikujt. Sporti ka të bëjë me meritën dhe respektimin e rregullave: sot ata dështuan. 

Me trajnerin nuk ka konflikt, por vetëm krahasime dialektike që synojnë kompozimin dhe asnjëherë ndarjen. Unë i vlerësoj rezultatet dhe, kur ato varen nga të tjerët, duhet të veprojmë. 

Askush nuk e vuri në dyshim Sarrin. Ishte humbje e detyruar. Le të shohim përpara dhe të mendojmë për raundin tjetër. Skuadra nuk ka asnjë përgjegjësi. Unë nuk pres asnjë përgjigje. Unë e di se në cilat institucione të drejtohem dhe çfarë mjetesh duhen për të ndërhyrë”, deklaroi Lotito.  

PANORAMASPORT.AL

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"