EKSKLUZIVE/ Tri klube të Superiores janë me merkato të bllokuar, e konfirmon FIFA

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Prill 23, 2024 | 23:10

EKSKLUZIVE/ Tri klube të Superiores janë me merkato të bllokuar, e konfirmon FIFA

Nuk është mbyllur ende sezoni 2023-2024, por problemet në klubet shqiptare janë evidente me gjyqet e humbura në FIFA.

Kategoria-Superiore

Nëse për Tiranën nuk përbën më lajm fakti që e ka merkaton e bllokuar, pasi thuajse në çdo sesion gjatë viteve të fundit ka pasur një problematikë të tillë, tashmë listës i janë shtuar edhe dy klube të tjera.

“Panorama Sport” zbulon nga sistemi zyrtar i regjistrimeve të futbollistëve në FIFA, se për momentin janë të bllokuara përveç Tiranës, edhe Dinamo e Vllaznia. Në fakt, të dyja këto skuadra janë futur në sistem vetëm në muajt e fundit, pasi kanë pasur çështje të hapur në FIFA me lojtarë që kanë pasur në përbërje në vitet e kaluara dhe ka humbur gjyqet.

FIFA ka marrë vendim të formës së presë, ndërsa klubi blu dhe ai shkodran, po negociojnë për të arritur një marrëveshje, në mënyrë që me hapjen e merkatos së verës, të mos ketë asnjë problem për të regjistruar lojtarë të rinj. Më e komplikuar është çështja e Tiranës, që prej dy sesionesh qëndron e bllokuar prej borxheve ndaj ish-futbollistëve.

Faksimile e njoftimit të FIFA-s për bllokimin e merkatos së Tiranës, Dinamos dhe Vllaznisë, ndërsa mes tyre është edhe KS Luftëtari. Klubi gjirokastrit ka falimentuar prej vitit 2020.

Faksimile e njoftimit të FIFA-s për bllokimin e merkatos së Tiranës, Dinamos
dhe Vllaznisë, ndërsa mes tyre është edhe KS Luftëtari. Klubi gjirokastrit ka falimentuar prej vitit 2020.

PANORAMASPORT.AL

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"