EKSKLUZIVE/ Dhuna në ndeshjen Tirana-Bylis, gjyqtarët në shtëpi me forca speciale! Ja çfarë nuk u pa në TV

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Maj 26, 2023 | 23:59

EKSKLUZIVE/ Dhuna në ndeshjen Tirana-Bylis, gjyqtarët në shtëpi me forca speciale! Ja çfarë nuk u pa në TV

Në fund ndeshjen e sfidës mes Tiranës dhe Bylisit, tifozët dhe jo vetëm, kanë dhunuar gjyqtarët e ndeshjes. Sipas informacioneve të “Panorama Sport”, janë goditur dhunshëm, madje edhe me sende të forta, gjyqtarët Kridens Meta, Denis Rexha, Xhulio Mani dhe Olti Çela.

skandal1-640x352

Të katër gjyqtarët janë dhunuar deri në hyrje të dhomave të zhveshjeve, edhe pse kanë qenë të shoqëruar me policë. Situata ka qenë shumë e tensionuar, aq sa deri në shtëpi gjyqtarët janë shoqëruar nga forcat speciale të policisë. Gjyqtarët kanë qenë me hematoma nga goditjet.

-Për këtë ngjarje ka reaguar edhe policia me një deklaratë zyrtare. “Më datë 25.05.2023, në përfundim të ndeshjes Bylisi-Tirana, në Rrogozhinë, disa tifozë të Tiranës kanë hyrë në fushë dhe kanë tentuar të dhunojnë gjyqtarët e ndeshjes. Shërbimet e policisë kanë reaguar menjëherë duke shoqëruar këta shtetas, për të cilët po kryhen veprimet e mëtejshme procedurale”, njoftuan uniformat blu.

-Disa herë është ndalur loja gjatë ndeshjes. Në fillim u ndal 5 minuta loja, pasi gjyqtari kërkon që tifozët e Tiranës të mos valëvitin flamujt e tyre, pasi bllokojnë pamjet e VAR-it. Te goli i parë, VARit iu deshën 3 minuta për të verifikuar golin. Në pjesën e dytë, loja u ndal 6 minuta pasi bardheblutë protestonin për penalltinë e dhënë në favor të Bylisit.

-1.45 ishte koeficienti për fitoren e Tiranës në sfidën ndaj Bylisit. Në minutën e dytë Abu përplaset pa dashje me Lulajn, ka momente paniku, por në fund ndërhyjnë mjekët e skuadrës. -Tirana në sfidën e djeshme ishte vetëm katër minuta kampione e Shqipërisë.

-Në fund të lojës në rrëmujat e zhvilluara është goditur edhe lojtari i Bylisit, Loran. Turma nuk ka ditur kë ka marrë përpara.

-Duke qenë se hyrja ka qenë pa bileta, e lirë, numri i spektatorëve ka qenë afër 1000. Rreth 700 kanë qenë tifozët bardheblu dhe pjesa tjetër tifozë rrogozhinas e nga rrethinat e këtij qyteti.

-Presidenti i Bylisit, Besnik Kapllanaj, disa minuta ka qëndruar në fushë me delegatin Besnik Çela kur ekipet ishin në nxehje. Ka qenë një shi i lehtë që e spostoi bisedën e tyre brenda tunelit ku hyjnë dhe dalin ekipet në fushë. Pastaj me nisjen e ndeshjes së bashku me vëllanë e tij, ishkryebashkiaku mallakastriot, Agron Kapllanaj, ka qëndruar në tribunën VIP.

-Në minutën e 10-të, asistenti i parë, Denis Rexha, ka kërkuar ndërhyrjen e drejtuesve të Tiranës për të vënë në qetësi tifozët kryeqytetas, të cilët shpërthyen në një lumë fyerjesh e sharjesh për arbitrat.

-Në momentin e dhënies së 11-metërshit për miqtë janë futur në fushë gjithë pjesëtarët e stafit teknik të Tiranës, duke filluar nga trajneri Orges Shehi. Ata kanë kontestuar ashpër vendimin e arbitrit, por dhe faktin që gjyqtari nuk ka shkuar ta shohë në VAR këtë moment tepër përcaktues për fatin e kësaj ndeshjeje.

-Ndodh për herë të parë që Tirana nuk kryen asnjë zëvendësim përgjatë 100 minutave që vijoi ndeshja.

-Pas vërshëllimës së arbitrit Meta, drejtuesit e Tiranës kanë shpërthyer tek arbitrat për t’i kërkuar llogari për akordimin e 11-metërshit.

Nga këto kontestime nuk ka qëndruar inaktive dhe tifozëria kryeqytetase, ku disa tifozë kanë çarë rrethimin e brendshëm dhe arritën deri te “gardhi” brenda në fushë, ndonëse me shumë policë, që mori në mbrojtje arbitrat e me tepër vështirësi i kaloi ata (gjyqtarët) deri në tunelin në drejtim të dhomës së tyre ku kanë qëndruar të mbrojtur nga forcat policore për mbi një orë.

-Tefik Osmani dhe Grent Halili, të dënuar nga Disiplina, ishin të pranishëm në fushën e lojës gjatë rrëmujave të fundtakimit.

PANORAMASPORT.AL

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"