“E vështirë të bësh parashikime për Shqipërinë”, Spaleti komenton shortin: Do na duhet edhe të mbrohemi me 10 pranë zonës

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Dhjetor 2, 2023 | 20:26

“E vështirë të bësh parashikime për Shqipërinë”, Spaleti komenton shortin: Do na duhet edhe të mbrohemi me 10 pranë zonës

Luçiano Spaleti ka komentuar për “Rai” shortin e Euro 2024, ku goglat e vendosën përballë Shqipërisë, Spanjës dhe Kroacisë. Ndeshja e parë e të kaltërve është pikërisht kundër kuqezinjve dhe Spaleti ka analizuar ata, si dhe ekipet e tjera që do të ketë përballë.

spaleti

“A mund të kishte shkuar më mirë? Po, por ne ishim në vazon e katërt. Por nuk duhet harruar asnjëherë fakti që jemi Italia.

Debutimi me Shqipërinë? Është e vështirë të bësh parashikime tani, ka edhe shumë muaj përpara. Shqipëria sigurisht ka treguar se di të vendoset mirë në fushë.

Spanja? Ne e dimë se shumë varet nga niveli i gjendjes sonë në atë momente, nga përgatitja që kemi do mundur të zhvillojmë në ato momente si në drejtim të rritjes së kampionatit ashtu edhe në marrëdhëniet mes nesh.

Kroacia? Është një ekip i fortë, eksperte. Ka disa lojtarë pak në moshë, por unë shoh disa prej tyre në nivelet më të larta.

Plani ndaj Spanjës? Kush e do këtë sport duhet të ketë shijen për sfidën, për përballjen, përndryshe çdo kënaqësi humbet. Pastaj është e qartë se brenda një ndeshjeje ka momente të ndryshme ku skuadra duhet të mbajë një qëndrim prej skuadre kompakte, ndonjëherë do të ketë nevojë të mbrohemi me 10 lojtarë në buzë të zonës, por synimet janë gjithmonë të propozojmë futboll sulmues”, ishin fjalët e Spaletit.

PANORAMASPORT.AL

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"