Dy finale të tjera për Atalantën, kapiteni Gjimshiti mund të shtojë trofetë

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Maj 23, 2024 | 23:59

Dy finale të tjera për Atalantën, kapiteni Gjimshiti mund të shtojë trofetë

Atalanta triumfoi mbrëmjen e djeshme në finalen e Ligës së Europës ndaj Bajern Leverkusen me rezultatin bindese 3-0, teksa tashmë bergamaskët i presin edhe dy finale të tjera Europiane. Një mundësi e artë për kapitenin Berat Gjimshiti për të shtuar koleksionin e trofeve Europianë.  

atalanta

Jo vetëm Superkupa e UEFA-s kundër fituesit të Ligës së Kampionëve (Realit ose Borusias), Atalanta do të luajë gjithashtu një tjetër finale atë të UEFA-CONMEBOL Club Challenge. 

Një kompeticion ky që u krijua në vitin 2023 si pjesë e një memorandumi mirëkuptimio të nënshkruar nga UEFA dhe CONMEBOL (Amerika e Jugut), që synon forcimin e bashkëpunimit midis dy organizatave.  

Në praktikë, fituesi i Europa League dhe fituesi i Copa Sudamericana , gara e dytë kontinentale pas Copa Libertadores, konkurrojnë kundër njëri-tjetrit.   

Pas fitores së Sevijas në edicionin e parë, 4-1 në penallti ndaj Independiente del Valle të Ekuadorit (rezultati final 1-1), Atalanta do të përballet me një tjetër skuadër ekuadoriane, LDU Quito.   

PANORAMASPORT.AL

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"