“Do të shkojmë në klub nate që ta ‘djegim’ fare”/ Pas zënkave, Kirgios dhe Xhokoviç planifikojnë natë të çmendur pas finales së “Wimbledon”: Kush fiton paguan…

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Korrik 10, 2022 | 11:48

“Do të shkojmë në klub nate që ta ‘djegim’ fare”/ Pas zënkave, Kirgios dhe Xhokoviç planifikojnë natë të çmendur pas finales së “Wimbledon”: Kush fiton paguan…

Finalistët e Wimbledon, Nick Kyrgios dhe Novak Djokovic kanë dhuruar spektakël në rrjetet sociale para se të zbresin në fushën historike të Londrës këtë të dielë për të luajtur një finale epike mes tyre.

yjmygt

Kampioni në fuqi, Djokoviç, do të takohet me Kyrgios në finalen e parë në një Grand Slam për tenistin australian me origjinë greke, por përtej pritshmërive të publikut për një armiqësi të fortë mes tyre, dy yjet e raketës kanë shkëmbyer disa story me përmbajtje humoristike mes tyre.

I pari ishte Kyrgios, i cili shkroi në një story në Instagram: “djokernole A jemi miq tani?”.

Serbi, të cilin Kyrgios e mbrojti pasi u dëbua nga Australia pasi kishte hyrë me pretendimin e rremë se ishte i përjashtuar nga vaksinimi, u përgjigj duke thënë se pranon një ftesë për darkë ose për pije.

“Nëse më fton për ndonjë pije ose darkë, unë pranoj. Fituesi i së nesërmes paguan”, ka shkruar tenisti serb.

Kyrgios, i cili dihet se është paksa një djalë i fiksuar pas festave në krahasim me lojtarët e tjerë në turneun e meshkujve, më pas shtoi një përgjigje të mëtejshme duke sugjeruar që të dy duhet ta “djegin” atmosferën në festë

“Marrëveshje, le të shkojmë në një klub nate dhe t’i vejmë ‘flakën’”, ka shkruar ai.

Biseda në Instagram mund të jepte përshtypjen e rreme se raporti midis dy yjeve të tenisit ka shkuar gjithmonë vaj, por kjo nuk është aspak e vërteta.

Në vitin 2019, duke folur në podcastin ‘No Challenges Remaining’, Kyrgios u ankua për natyrën ‘rrëqethëse’ të mashtrimeve të Djokovic.

“Thjesht ndihem sikur ai (Djokovic) ka një obsesion të sëmurë, duke dashur të pëlqehet. Ai thjesht dëshiron të jetë si Roger Federer. Ai thjesht dëshiron të pëlqehet aq shumë sa unë nuk mund ta duroj. E gjithë kjo festë (duke i fryrë puthjet turmës) që ai bën pas ndeshjeve, është shumë e tmerrshme. Është shumë rrëqethëse”, tha tenisti australian asokohe.

Vetë Djokoviç u përgjigj duke pyetur pse Kyrgios i shpreh të gjitha këto gjëra.

“Çfarë mund t’i them Nick Kyrgios. Unë mendoj se ai nuk është vërtet një djalë i keq. Nuk e di pse ai i deklaron të gjitha këto gjëra, nëse dëshiron të tërheqë vëmendjen apo ka ndonjë motiv tjetër”, tha fituesi i 20 Grand Slam-eve.

Ndërkohë, në vitin 2020 Kyrgios provokoi edhe më shumë nervat e serbit kur i deklaroi Andy Murray-t përmes një live në Instagram se ishte më i mirë se Djokoviç.

nhgtfr

“Mendoj se je më i mirë se Djokoviç. Djokoviç po luante dodgeball në shërbim dhe ju e konsideroni ata një fitues. Ai po përpiqej t’i shmangej, ti ishe fitues mbi të si një dritë”, tha ai.

Në verën e vitit 2020, në kulmin e pandemisë, Djokovic ndërkohë organizoi në mënyrë të diskutueshme një turne ekspozite që rezultoi në një numër lojtarësh të kontraktuar me Covid-19. Duke folur për ngjarjen, Kyrgios tha se njerëzit nuk mund ta kritikojnë atë për asgjë ‘të papërgjegjshme’ që ka bërë.

“Lutjet për të gjithë lojtarët që janë infektuar me COVID-19. Mos më bëni me për ndonjë gjë që kam bërë që ka qenë ‘e papërgjegjshme’ ose e klasifikuar si ‘marrëzi’”, shkroi Kyrgios në rrjetet sociale.

Ndërkohë, Djokoviç tha se, nëse i jepej përsëri mundësia, ai do të kishte kryer sërish “Adria Tour”.

Armiqësia u ngrit në një nivel kur Kyrgios tha se Djokoviç, në sytë e tij, nuk do të ishte kurrë më i madhi i të gjitha kohërave, për shkak se ai nuk e mundi dot australianin në dy takime.

“Pavarësisht se sa trofe fiton Novak, ai kurrë nuk do të jetë më i madhi për mua. Kam luajtur kundër tij dy herë, dhe nëse ai nuk mund të më mundë, nuk është më i madhi i të gjitha kohërave”, tha tenisti australian.

Kjo e nervozoi Djokoviçin, i cili tha se nuk kishte respekt për Kyrgios jashtë fushës. “Jashtë fushës, nuk kam shumë respekt për Kyrgios, për të qenë i sinqertë”, theksoi tenisti serb.

Me këto përplasje të herëpashershme raporti mes tyre dukej se ishte në një pikë pa kthim. Megjithatë, një ‘bromance’ e pamundur është nxitur dhe dy lojtarët ka të ngjarë të përshëndesin njëri-tjetrin me ngrohtësi përpara shërbimit të parë në ndeshjen e së dielës.

PANORAMASPORT.AL

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"