Derbi i fundit për Piolin? Trajneri i Milanit nuk shqetësohet, një tjetër klub i madh i Serisë A gati t’i besojë projektin e ri

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Prill 21, 2024 | 13:56

Derbi i fundit për Piolin? Trajneri i Milanit nuk shqetësohet, një tjetër klub i madh i Serisë A gati t’i besojë projektin e ri

Për të treguar historinë mes Piolit dhe Milanit, mund ta nisim nga fundi: nga mirënjohja e klubit për trajnerin dhe nga dashuria e trajnerit për klubin. Pioli me shumë mundësi do të largohet nga Milani në fund të sezonit.

pioli

Edhe nëse ndarja nuk është konsensuale, sigurisht që do të bëhet pa diskutime. Ditët e fundit klubi ka qenë në mënyrë të pashmangshme i zhgënjyer nga rezultatet, por gjithmonë i gatshëm të kujtojë se si ishte Pioli ai që e ktheu Milanin në krye të Serisë A dhe i cili, para dështimit të fundit evropian kundër Romës, i ktheu një imazh ndërkombëtar skuadrës dhe klubit.

KUJDES NAPOLI-Në këtë kontekst mbizotërojnë ndjenjat dhe vlerësimi i ndërsjellë. Një bazë e shkëlqyer për të adresuar edhe çështjen kontraktuale: marrëveshja e rinovuar në fund të tetorit 2022 lidh Piolin me Milanin deri në verën e vitit 2025 me një pagë 4.5 milionë në vit. Marrëveshje që do të ndërpritet një vit para afatit: palët do të duhet të gjejnë një rrugëdalje të përbashkët.

Të gjesh veten në gjysmë të rrugës është një zgjidhje e mundshme: përjashtimi me pagesën e largimit, për shembull. Nuk ka ende takime të planifikuara, siç është e logjikshme: nesër Milani i Piolit do të luajë një nga ndeshjet më të rëndësishme të sezonit, nëse jo një nga më të rëndësishmet në të gjithë historinë e tyre së bashku. Vendimtar edhe pa ambicie të veçanta për renditjen e kuqezinjve: objektivi është të parandalohet Interi që të festojë skudeton si mysafirë në Milano.

Është gjithashtu më mirë që trajneri t’i japë fund përfundimisht marrëdhënies nëse dëshiron të rikthehet menjëherë në lojë: Pioli, i vlerësuar nga De Laurentis, është në listën e ngushtë të kandidatëve për stolin e Napolit.

PANORAMASPORT.AL

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"