Çmimi i parë, pela e Alegrit bën historinë e hipizmit italian

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Prill 15, 2024 | 21:23

Çmimi i parë, pela e Alegrit bën historinë e hipizmit italian

Masimiliano Alegri ndoshta është në vështirësi më Juven, por jashtë fushës së lojës ai vazhdon që të korrë suksese të mëdha. Arsyeja është Estroza, pela në pronësi të tij, e cila ka fituar garën në Kapanele.

Juve-Allegri-trionfa-nellipp

Në pistën prej 1800 metrash, pela e Alegrit është shkëputur nga pjesa tjetër dhe ka prerë vijën e finishit duke merituar edhe çmimin e parë, por mbi të gjitha duke vendosur një rekord absolut. Estroza ishte e vetmja pelë mes kuajve meshkuj në garë dhe asnjëherë nuk kishte ndodhur që një femër të mposhte meshkujt:

“Jam shumë i emocionuar, sepse nuk ishte parë kurrë që një femër të mposhte meshkujt. Falënderoj trajnerët e Estrelës”, u shpreh Alegri pas garës.

PANORAMASPORT.AL

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"