Çiro Imobile në historinë e Serisë A, bëhet futbollisti i parë që arrin shifrën mbresëlënëse të golave

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Nëntor 25, 2023 | 20:22

Çiro Imobile në historinë e Serisë A, bëhet futbollisti i parë që arrin shifrën mbresëlënëse të golave

Sulmuesi i Lacios, Çiro Imobile, ka treguar se është një golashënues i mirëfilltë dhe do të hyjë në histori si një nga bomberat më të mëdhenj që kanë luajtur në elitën e futbollit italian. Por rekordi që ka vendosur ai sot, e ka bërë unik.

892c4ba14a6c1fa4a0d2ea5dfab641af-89189-oooz0000

Me 198 gola të shënuar, Imobile është golashënuesi i 6 më i mirë i të gjitha kohëve në Serinë A., teksa ka përpara vetëm emra shumë të njohur si Piola, Toti e Nordahl ndër të tjerë.

Por me 198 golat e shënuar në këtë kampionat, ai sot ka vendosur një rekord pasi me rrjetën e tundur ndaj Salernitanës, është bërë futbollisti i parë në histori që ka shënuar 100 gola në transfertë në Serinë A.

Një shifër mbresëlënëse, pasi rezulton se lojtari ka shënuar më shumë gola në transfertë në karrierën e tij në Serinë A sesa si pritës me fanellën e skuadrave me të cilat ka luajtur.

PANORAMASPORT.AL

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"