Barça-Real, kokë më kokë edhe ekonomikisht. Dy klubet gjeneruan 1.6 miliardë euro në sezonin 2022-23

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Nëntor 24, 2023 | 16:01

Barça-Real, kokë më kokë edhe ekonomikisht. Dy klubet gjeneruan 1.6 miliardë euro në sezonin 2022-23

Reali i Madridit dhe Barcelona janë dy klubet e mëdha në futbollin spanjoll. Jo vetëm në planin sportiv dhe atij social. Edhe në aspektin ekonomik ata janë dominues. Dy entitete me përmasa botërore (të marra së bashku ata gjeneruan 1,6 miliardë euro xhiro në sezonin 2022- 2023, një shifër që e kombinuar është e krahasueshme me vëllimin vjetor të shitjeve të Ikea-s në Spanjë) që, përveç ekipeve të tyre të para dhe akademive përkatëse, mbajnë nën ombrellën e tyre seksione të futbollit të femrave, basketbollit dhe, në rastin e Barçës, modaliteteve të tjera sportive.

barcelona real madrid

Të dy subjektet kanë paraqitur llogaritë e tyre para partnerëve të tyre javët e fundit. Në Asamblenë e Barcelonës, e cila pati pjesëmarrjen e pak më shumë se 10% të delegatëve, llogaritë e Bordit Drejtues të Joan Laporta kaluan me miratimin e 81.3% të anëtarëve (462) që votuan. Mbështetja për Florentino Pérez nga anëtarët që përfaqësojnë Real Madridin ishte dërrmuese, 99.53% (vetëm gjashtë vota kundër dhe gjashtë abstenime). Pothuajse 1700 delegatë (rreth 85% e regjistrimit) morën pjesë në asamblenë e bardhë. Gazeta “AS” ka bërë një sintezë krahasuese dhe detajeve që gjenden në llogaritë e të dy gjigantëve spanjollë, duke marrë parasysh të ardhurat, shpenzimet, borxhet, investimet në futbollin e femrave, seksione të tjera…

TË ARDHURAT –

Reali i Madridit ka një volum më të madh biznesi. Klubi i bardhë e mbylli sezonin 2022-23 me 843 milionë euro të ardhura. Një shifër që tejkaloi (9.5%) pritshmëritë e vetë njësisë ekonomike, e cila kishte buxhetuar 769.6 milionë euro. Barça gjithashtu i ka tejkaluar parashikimet e saj buxhetor sepse fitoi 795.9 milionë euro, 3% më shumë se sa kishte parashikuar. Konceptet në të cilat të dy njësitë ekonomike zbërthejnë llogaritë e tyre i bëjnë burimet e tyre të të ardhurave të vështira për t’u krahasuar në detaje. Por disa lojëra mund të përballen dhe të tjera mund të konkludohen. Madridi mblodhi 45 milionë euro nga arka e La Ligës, ndërsa Barcelona si kampione arkëtoi 53.8 milionë euro.

00

Të ardhurat nga anëtarët dhe abonentët, nga ana tjetër, ishin më të larta në klubin e bardhë (51.5 milionë euro) sesa te blaugranat (44.9 milionë euro). Madridi grumbulloi 11.1 milionë euro përmes miqësoreve, ndërsa Barcelona, e cila përfshin koncepte të tjera në këtë titull, faturoi 21.7 milionë euro. Në lidhje me këtë, duhet theksuar se skuadra e bardhë luajti tre miqësore para sezonin 2022, ndërsa katalanasit luajtën katër miqësore si dhe turneun “Gamper”, një në “Camp Nou”, një tjetër në Olot dhe në qershor 2023 udhëtuan për në Tokio për t’u përballur me Visel Kobe. Sa i përket të drejtave televizive, Madridi dhe Barça i konsiderojnë ndryshe.

Klubi i bardhë ndan të ardhurat nga Liga e Kampionëve (119,9 milionë euro) dhe pjesën tjetër të të drejtave televizive (186,8 milionë euro), ndërsa entiteti i Barçës shpërndan të ardhurat nga garat evropiane në seksionet e transmetimit dhe të drejtave televizive (203,9 milionë euro) dhe marketingu dhe reklamimi (232,6 milionë euro). Totali i arkës, pjesëmarrja në gara dhe të drejtat televizive shkon në 440.3 milionë në llogaritë e Realit të Madridit dhe 340.2 milionë euro në ato të Barçës. Të ardhurat nga sponsorizimet dhe licencat arritën në 231.7 milionë euro për Realin dhe 178 milionë euro për Barcelonën.

Në llogaritë e klubit madrilen gjendet dhe një ndarje e të ardhurave të dyqaneve, të cilat realizuan shitje me vlerë 52.5 milionë euro. Nga ana e vet, entiteti katalanas kujton se shitja e të drejtave të saj televizive që realizoi në vitin 2022 (një nga levat e famshme financiare), uli të ardhurat e tij për atë koncept me 25%. Barça shiti 25% të drejtat e saj televizive për 25 vjet, në dy marrëveshje që i siguruan 667 milionë euro. Për më tepër, shumat përfundimtare ishin 23 milionë më pak se buxheti për shkak të “eliminimit të parakohshëm të skuadrës në fazën e grupeve” të Champions League.

FATURAT –

Sa i përket shpenzimeve operative, duke marrë parasysh vetëm ekipin e parë të futbollit, ato të Madridit ishin 249.9 milionë euro dhe ato të Barçës ishin 117.2 milionë euro, megjithëse në rastin e katalanasve ka një seksion nga aktivitete të tjera (të cilat nuk klasifikohen në asnjë seksion të klubit), në të cilin llogariten 140 milionë euro. Shpenzimet totale të personelit të Madridit për futbollin e meshkujve arritën në 408.4 milionë euro. Kostot e Barçës për ekipin e parë ishin 625.7 milionë euro. Që nga 30 qershori, Madridi kishte 1,072 punonjës dhe Barça, 1,533. Pagat bruto dhe pagat e ekipit sportiv të regjistruar në La Liga ishin 363.5 milionë euro në rastin e Barçës dhe 309.5 milionë euro ato të Madridit.

Laporta y Florentino en la comida pre-Clásico

Laporta y Florentino en la comida pre-Clásico

TRANSFERTAT –

Një nga çështjet më interesante në llogaritë e Barçës është se entiteti i Barçës zbërthen shumat që, që nga 30 qershori, kishte në pritje për të mbledhur dhe paguar për nënshkrimet e reja. Kështu, shihet se Barça ende i detyrohej Sitit 39.3 milionë euro për nënshkrimin e Ferran Torres, 31.3 milion Bajernit për Levandovskin, 36 milion euro Seviljes për Kunde dhe 62.3 milion euro Lidsit për Rafinjën. Gjithashtu se këtë sezon Barcelona është e detyruar të paguajë 16 milionë eurot e fundit për nënshkrimin e Frenki De Jong. Barcelona kishte 207.1 milionë euro në pritje, nga të cilat 89.4 milionë euro maturohen gjatë gjithë këtij sezoni. Gjithashtu klubi ishte në pritje të arkëtimit të 27.2 milionë eurove, ku mes tyre gati 10 milionë euro nga Aston Vila për Kutinjon. Borxhet e Madridit me subjektet e tjera sportive ishin 85.5 milionë euro, nga të cilat 59.6 milionë euro skadojnë këtë sezon. Arka e Madridit kishte në pritje për të marrë 71 milionë euro. BUXHETET – Këtë sezon (2023-24), Reali i Madridit do të ketë një buxhet të ardhurash për të gjithë subjektin prej 939.5 milionë euro. Ekipi i parë do të gjenerojë 909,9 milionë euro. Te Barça parashikojnë të ardhura prej 773.9 milionë eurosh, nga të cilat 565.1 korrespondojnë me ekipin e parë të futbollit.

BORXHI –

Ky seksion tregon humnerën e situatës ekonomike të të dy subjekteve. Borxhi neto (rezultat i diferencës midis debitorëve të thesarit dhe transfertave në lidhje me bilancet e kredisë për investime, borxhin bankar dhe paradhëniet) i Madridit më 30 qershor ishte -54 milionë euro. Te Barça, borxhi neto arriti në 552 milionë euro, pasi u reduktua me 56 milionë krahasuar me sezonin e kaluar. Në të dyja rastet, projektet e rimodelimit të stadiumit nuk merren parasysh: “Bernabeu” i ri në rastin e Madridit (punimet do t’i kushtojnë 1,2 miliard eurot) dhe “Espai Barça” në rastin e Barçës (1,4 miliardë). Vlera neto e Madridit është 545.5 milionë euro dhe e Barçës është -516,000 euro.

FUTBOLLI I FEMRAVE, BARÇA SHPRESON TË JETË FITIMPRURËS KËTË SEZON

Futbolli i femrave, si seksionet e tjera sportive, vazhdon të jetë i mangët për të dyja, por Barça është gati të arrijë pragun e përfitimit. Në sezonin 2022-2023, Barça humbi 138,000 euro me futbollin e femrave. Por ka ulur humbjet në krahasim me fushatën e mëparshme (1.7 milionë) dhe për 2023-24 pret fitime prej 2.3 milionë (me të ardhura prej 17.6 milionë euro). Njësia e Barçës ndau 9.4 milionë për shpenzimet e personelit për ekipin e femrave (nga të cilat 8.3 milionë euro korrespondojnë me pagat e stafit sportiv). Të ardhurat nga futbolli i femrave të Barçës janë sa dyfishi i atyre të Realit të Madridit, 13.5 milionë krahasuar me 7.4 milionë euro. Madridi humbi 717,000 euro me ekipin e femrave, por ka vend për rritje. Barça, e cila hapi “Spotify Camp Nou” për katër ndeshje të Ligës së Kampioneve (nga të cilat u shpallën kampione), mblodhi 2.9 milionë euro nga arkëtimet dhe garat dhe 8.7 milionë euro nga marketingu. Këtë sezon, Madridi pret të fitojë 7.2 milionë për skuadrën e femrave (edhe pse pritet të mbetet në të kuqe, me 1.8 milionë euro). Çuditërisht, parashikimi i të ardhurave është më i ulët se fundi i sezonit të kaluar.

EL EL

AKADEMIA –

Futbolli në bazë është, padyshim, një bast afatgjatë për të dy klubet. Një punë e bazuar në edukimin e ekipit të parë ose trajnimin e lojtarëve për shitjet e ardhshme. Dhe kjo çon në operacionet e zakonshme që kanë një ndikim negativ në të dyja llogaritë e tyre. “La Masia” e mbylli 2022-23 me një deficit prej 39 milionë eurosh. Madridi nuk ka një ndarje të “La Fábrica” në mbylljen e llogarive për sezonin e kaluar, pritet të pësojë humbje prej 22 milionësh, pavarësisht se klubi i bardhë pret të fitojë 16.3 euro milionë nga shitjet. Nga ana e saj Barça pritet të fitojë 6.2 milionë euro nga shitjet.

SPORTET E TJERA –

Ato nuk japin para, por japin lavdi. Me humbje prej 28.3 milionë eurosh ka përfunduar sezoni i njëmbëdhjetë në Euroligë për seksionin e basketbollit të Realit të Madridit. Nga sportet e tjera, Reali siguroi të ardhura prej 22 milionë euro dhe shpenzoi 39.2 milionë euro për personelin (sportive dhe josportive) dhe 9.7 milionë euro për shpenzimet operative. “Basketbolli ka qenë gjithmonë në deficit, por ne mund të përballojmë të humbasim 25 milionë për shkak të asaj që përfaqëson. Është e pamundur që ai të mos jetë i mangët. Këtu kemi 11 Kupa Evropiane. Edhe futbolli i femrave është me deficit, por ne kemi vendosur të vëmë bast dhe po sjellë gjithnjë e më shumë të ardhura.

Kur një klub shkon mbi 1 miliard, duhet të jetë bujar”. Në Barcelonë seksioni i basketbollit ndjek të njëjtën linjë. Humbi 56 milionë euro (25.2 humbje të jashtëzakonshme), me të ardhura 19.9 dhe shpenzime të zakonshme 46.9 milionë. Por gjendja ekonomike e subjektit të Barçës i detyron ata të shtrëngojnë rripat. Këtë sezon do të ketë shkurtime dhe shpenzimet korente do të ulen në 32.8 milionë, gati një e treta më pak pavarësisht se të ardhurat pritet të arrijnë në 21.4 milionë euro. Është buxhetuar një deficit prej 13.8 milionë eurosh, praktikisht gjysma e atij të sezonit të kaluar. Në 2022-2023, hendbolli i Barçës fitoi 2.1 milionë euro dhe kishte shpenzime prej 10.4 milionë euro. Futbolli në sallë solli 1.3 milionë euro dhe shpenzoi 6 milionë euro. Hokej me në bar kishte një xhiro prej 443,000 euro dhe shpenzoi 3,4 milionë euro. Me sportet e tjera klubi fitoi 988 mijë euro dhe ndau 3,7 për t’i mbuluar ato. Në total për të gjitha këto të fundit, Barcelona siguroi 4.8 milionë euro të ardhura dhe 23 milionë shpenzime.

REZULTATI –

Madridi e mbylli sezonin e kaluar me një fitim global prej 11.8 milionë euro. Llogaritë e Barçës gjithashtu treguan fitime prej 303.7 milionë euro. Në rastin e katalanasve ky fitim kolosal vjen nga operacione të jashtëzakonshme, 398.9 milionë euro të fitimit të kapitalit nga leva e dytë financiare (marrëveshja me “Sixth Street”), përmes së cilës Barcelona shiti 15% të të drejtave të saj televizive për 25 vjet. Një transaksion që i lejoi Barçës të mos pësonte humbje. Barça ka më shumë partnerë kurse Madridi është me një kuotë të kushtëzuar Barça kishte 144,846 anëtarë në fund të sezonit. Tarifa e përgjithshme vjetore është 208 euro dhe anëtarët e rinj duhet të paguajnë gjithashtu një tarifë regjistrimi prej 208 euro. Madridi ka 93,872 anëtarë ,të cilët këtë sezon paguajnë një tarifë vjetore prej 164.11 euro. Për të qenë një anëtar i ri i Realit të Madridit, duhet të jesh djali ose nipi i një anëtari.

PANORAMASPORT.AL

 

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"