Bajern Mynihu kundër firmës së Mbapesë: “Tullumbacja” do të shpërthejë

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Qershor 10, 2024 | 21:49

Bajern Mynihu kundër firmës së Mbapesë: “Tullumbacja” do të shpërthejë

Mbërritja e Mbapesë në Madrid, e paralajmëruar me bujë të madhe të hënën e kaluar, vazhdon të përbëjë lajm dhe të ushqejë debatin sportiv. Operacioni, i vlerësuar në rreth 300 milionë euro, përfshirë bonusin e transferimit dhe pagën që sulmuesi do të fitojë në pesë vitet që ka nënshkruar, ka ngjallur gjithashtu kritika të forta.

1472943497.0

Një nga më kritikët për këtë lëvizje të Realit ka qenë Maks Eberl, drejtori sportiv i Bajernit të Mynihut. Ai foli në një bisedë të organizuar nga gazeta gjermane “Süddeutsche Zeitung” në të cilën ai ishte i kënaqur dhe në të cilin ai paralajmëroi për rreziqet e njerëzve të pangopur në botën e futbollit. “Nëse të gjitha paratë shpenzohen në një moment, atëherë nuk do të kemi asgjë për të mbijetuar”, paralajmëroi Eberl.

“Mund të jesh gjithnjë e më i pangopur, por kushdo që është i pangopur pak nga pak do të bëhet një gozhdë në arkivolin e futbollit”, vuri në dukje ai në një event të quajtur “E ardhmja e futbollit”. Pa iu referuar drejtpërdrejt Madridit apo Mbapesë, Eberl foli për “dhjetëra, qindra milionë euro” dhe iu referua flluskës së futbollit botëror. “Tullumbacja po bëhet gjigante dhe po krijohet ajo ndjesia se do të shpërthejë në një moment. Do të bëhet e tepërt dhe më pas do të shfaqet Arabia Saudite. Kam ndjenjën se nuk është gjëja e duhur për të bërë, por ky është tregu tani”, tha ai.

PANORAMASPORT.AL

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"