“Asgjë nuk po funksionon”, Pioli: Duhet të mbyllim gojën dhe të punojmë, ja pse po vuan Milani

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Janar 24, 2023 | 23:54

“Asgjë nuk po funksionon”, Pioli: Duhet të mbyllim gojën dhe të punojmë, ja pse po vuan Milani

Milani pësoi mbrëmjen e sotme një humbje të rëndë, teksa u shpërfytyrua në “Olimpico” duke u mposhtur nga Lacio me rezultatin 4-0. Në lidhje me këtë disfatë foli edhe trajneri i kuqezinjve, Stefano Pioli, i cili në prononcimin e dhënë pas ndeshjes për mikrofonin e “DAZN” deklaroi:

PIOLI

Si e shpjegoj këtë humbje? Mund të shpjegohet duke u kthyer shpejt në Milanelo për të punuar mirë, ne nuk po japim paraqitje sipas mundësive tona.

Çfarë nuk shkon? Ka shumë gjëra që nuk funksionojnë: mendore, taktike… Unë jam këtu për të folur sepse duhet, sepse përndryshe do të duhet të heshtim dhe sigurisht të punojmë më mirë.

A është ky momenti më i ulët i epokës së Piolit? Është një moment delikat. Në dy javët e fundit ne nuk kemi sjellë ndonjë paraqitje apo rezultat në shtëpi dhe është e qartë se të gjithë duhet të bëjmë më mirë.

Për çfarë shqetësoheni më shumë? Nuk është e lehtë. Gjërat nuk shkojnë mirë për ne. Sot kemi krijuar situata për të qenë të rrezikshëm. Problemi sot nuk është shumë kur kemi topin, por kur jemi pa të, nuk ka mbulim dhe kthjelltësi.

Ne kemi nevoje për komunikim më të qarte, unë di vetëm një mënyrë për tu përmirësuar: punën. Janë situata që janë përsëritur për disa ndeshje dhe në të cilat duhet të punojmë mirë, sepse të vazhdosh të bësh këto gabime do të thotë te komplikosh lojën nga pikëpamja taktike dhe mendore. Të gjitha këto rezultate negative çojnë në negativitet.

Mirupafshim Scudetto? Duhet të rifillojmë të luajmë siç dimë: ky është qëllimi ynë i parë dhe duhet ta bëjmë sa më shpejt që të jetë e mundur. Le të rifillojmë rrugëtimin dhe rrugën tonë, do të përpiqem të flas më pak dhe të punoj më shumë.

A mund të jetë Zaniolo i dobishëm? Nuk e di. Sonte do të flasim për ndeshjen, do të shohim gjëra të tjera në ditët në vijim”.

Ju mungon Ibrahimovic? Shumë e lehtë tani. Ne nuk duam të kemi ndonjë alibi. Ne kemi besuar gjithmonë në mënyrën tonë të lojës. Djemtë do të kenë mbështetjen time dhe mbështetjen time dhe dëshirën për të qenë një ekip konkurrues përsëri.

PANORAMASPORT.AL

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"