“Shqiponja e valles së shqipeve”- Ruçi mesazh ngushëllimi, pas ndarjes nga jeta të mjeshtërit, Besim Zekthi

| 21:43
SHPËRNDAJE

Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi ka reaguar pas ndarjes nga jeta të mjeshtërit të valles popullore shqiptare, në moshën 84-vjeçare të Besim Zekthit.

besim zekthi22222222222222222222

Teksa i ka shprehur ngushëllimet familjes, Ruçi thotë se Zekthi ishte një xhevahir i rrallë në gjerdanin e artë të valles, folklorit dhe kulturës shqiptare, i cili do të mbetet në kujtesën e shqiptarëve si shqiponja e valles së shqipeve, që i dha  hijeshi Shqipërisë në skenat botërore.

“Besim Zekthi ishte një valltar i madh, një artist i shquar,  një xhevahir i rrallë në gjerdanin e artë të valles, folklorit dhe kulturës shqiptare.

Zekthi do të mbetet në kujtesën e shqiptarëve si valltari virtuoz, shqiponja e valles së shqipeve dhe e Shqipërisë në festë, që lartoi dhe i dha  hijeshi Shqipërisë në skenat botërore”, shkruan Kryetari i Kuvendit Ruçi.

Te lidhuraSubscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.