Zv.presidentja e SHBA: Ofrimi i armëve nga Koreja e Veriut për Rusinë do të ishte një gabim i madh, do t’i izolonte më tej të dy vendet

Sep 7, 2023 | 21:14
SHPËRNDAJE

Zëvendës-presidentja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Kamala Harris, ka thënë se do të ishte një “gabim i madh” për Korenë e Veriut që të shkëmbejë mbështetje ushtarake me Rusinë për ta përdorur në luftën e saj me Ukrainën.

lcimg-deac95d8-1351-47ed-acb6-598bccef10c9 (1)

Sipas mediave të huaja, zonja Harris, e cila është në Xhakartë, Indonezi, për një samit të ASEAN, i tha CBS Neës se do të ishte një shenjë dëshpërimi për Rusinë që të kërkonte ndihmë nga Koreja e Veriut e izoluar dhe kjo do të izolonte më tej të dy vendet.

“Unë mendoj se do të ishte një gabim i madh. Ideja se ata do të furnizoheshin me municion nga Koreja e Veriut për këtë qëllim do të ishte një gabim i madh,” tha ajo.

“Unë gjithashtu besoj shumë se si për Rusinë ashtu edhe për Korenë e Veriut, kjo do t’i izolojë më tej ata”, shtoi ajo.

Zyrtarët amerikanë kanë paralajmëruar ditët e fundit se negociatat për armët midis Rusisë dhe Koresë së Veriut po përparojnë në mënyrë aktive, ndërsa një raport thotë se Kim Jong Un i Koresë së Veriut planifikon të udhëtojë në Rusi këtë muaj për të takuar Vladimir Putinin dhe për të diskutuar furnizimin e Moskës me armë për përpjekjet e saj të luftës.

“Është shumë e qartë se Rusia është qartësisht shumë e dëshpëruar. Ata tashmë kanë përjetuar një dështim strategjik,” shtoi zonja Harris.

“Vetëm mendoni për këtë, në fillim të gjithë kësaj, një vit e gjysmë më parë, ekspertët thoshin se kjo do të përfundonte brenda disa ditësh.

Epo, ukrainasit janë ende duke luftuar”, ka shtuar ajo.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura