Zbulohet lidhja që ish-agjenti i FBI-së, i afërm me kryeministrin Rama ka me rusët! Roli i McGonigal dhe dokumentet e agjentëve të huaj

Sep 16, 2022 | 14:35
SHPËRNDAJE

Mediat e huaja kanë zbuluar lidhjet që i afërmi i kryeministrit Rama, ish-agjenti i FBI Charles McGonigal ka me Sergej Shestakov, një ish-zyrtar i lartë sovjetik, i cili u regjistrua si agjent i huaj për një ndihmës të lartë Oleg Deripaska, oligarku miliarder rus.

rama me ruset dhe agjentin e fbi

Dokumentet e paraqitura sipas Aktit të Regjistrimit të Agjentëve të Huaj (FARA) kanë ngritur shqetësime të shumta dhe vënë në dukje se ndihmësi, Yevgenyi (Evgeny, Evgeniy) Fokin, thuhet se është cilësuar nga FBI si një ish-zyrtar i lartë i inteligjencës ruse.

Në një shkrim të dhjetorit të vitit 2021, media “Forensic News” shkruan se më “29 nëntor 2021 Sergej Shestakov, ish-diplomati sovjeti është regjistruar si agjent i huaj për Fokinin, ish-zyrtar i lartë i inteligjencës ruse.

“Megjithëse dosja është e pakët në detaje, Shestakov deklaroi se ai kërkoi Charles F. McGonigal, ish-zyrtar i lartë i kundërzbulimit të FBI-së në Nju Jork ( i afërm i Ramës)  për të lidhur Fokin me firmën ligjore Kobre & Kim si dhe “konsulentët e inteligjencës së biznesit” Spectrum Risk Solutions.

“Fokin më ka kontaktuar duke kërkuar ndihmë profesionale në SHBA, gjë që ka rezultuar në mbajtjen e firmës ligjore të Kobre & Kim dhe më vonë dhe veçmas konsulentëve të inteligjencës së biznesit Spectrum Risk Solutions ,” tha Shestakov.

“Kam vepruar me shpresën se ndihma ime do të rezultonte në një tarifë lehtësimi nga subjektet amerikane të mbajtura, dhe kam marrë tarifa të tilla.”

“Por dy ditë pas këtij shkrimi Shestakov deklaroi se ai nuk kishte marrë fonde nga Fokin, por përkundrazi ishte paguar nga Kobre & Kim dhe “firma investigative”, Spectrum Risk Solutions”, raporton Forensic News në artikullin e disa muajve më parë.

“Nuk kam marrë para nga drejtori i huaj. Sidoqoftë, më 27/11/19 mora një pagesë një herë prej 25,000 dollarë nga firma ligjore dhe më 18/10/21 mora një pagesë prej 8,000 dollarë nga firma hetuese, të dyja të përmendura në dosjen origjinale,” tha Shestakov, duke theksuar gjithashtu se aktivitetet e tij në emër të Fokinit kanë pushuar.

lidhjet

Ish-zyrtari i lartë i FBI-së

Sipas dosjes së FARA-s, Shestakov iu drejtua Charles F. McGonigal, një ish-zyrtar i lartë i FBI-së i cili u largua nga Byroja vetëm disa muaj përpara paraqitjes. McGonigal u bë agjenti special i ngarkuar me kundërzbulimin për Zyrën e Nju Jorkut në vitin 2016 dhe u largua në vjeshtën e vitit 2018, vetëm disa muaj përpara se ai dyshohet se ndihmoi në lidhjen e Fokin me firmën ligjore.

McGonigal kaloi 22 vjet me FBI-në sipas një biografi zyrtare pasi filloi karrierën e tij duke hetuar çështjet e kundërzbulimit rus. Ai drejtoi shumë çështje të profilit të lartë për FBI-në, duke përfshirë hetimet e spiunazhit të brendshëm dhe hetimin penal të WikiLeaks në vitin 2010.

Shestakov deklaroi se Fokin korrespondonte me të ” në emër të tij dhe/ose kompanisë së tij “, por informacioni i paraqitur nga Shestakov nuk përcaktonte nëse McGonigal e ndihmoi Fokinin në emër të En+ ose në cilësinë personale.

McGonigal nuk iu përgjigj mesazheve që kërkonin komente në lidhje me punën e tij të supozuar me Shestakov dhe Fokin.

“Shestakov, ish-diplomatit sovjetik, Fokin, ish-operativi i lartë i rus dhe McGonigal, ish-zyrtari i lartë i FBI-së duke punuar së bashku hedhin dritë të re mbi aktivitetet e njerëzve të afërt me Deripaska në një kohë kur hetues të shumtë po shqyrtonin me kujdes aktivitetet keqdashëse të aleatit Putin.

Hetimi i FBI-së që rezultoi në urdhrat e bastisjeve të kryera në shtëpitë e lidhura me Deripaska mbetet aktiv”, thuhet në shkrim.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura