Vjen i nxehti afrikan! Parashikimi i motit për javën, dita kur temperaturat prekin vlerën 43 gradë celsius

Jun 17, 2024 | 8:23
SHPËRNDAJE

Gjatë kësaj jave, vendi ynë do të ndikohet nga kushte të qëndrueshme atmosferike kjo dhe për shkak të depërtimit të masave ajrore të thata dhe të nxehta me origjinë nga Anticikloni Afrikan.

01_07_2017_6898041_moti_i_nxehte_dhe_me_vape

Sipas Shërbimit Meteorologjik Ushtarak, moti parashikohet i kthjellët në të gjithë territorin gjatë gjithë javës por nuk do të mungojnë vranësirat e pakta deri mesatare kalimtare të tipit të lartë transparente të cilat do të jenë më tepër prezente kryesisht përgjatë relieveve malore. Pritet rritje graduale e temperaturave,  të cilat do të jenë disa gradë më të larta sesa mesatarja mujore klimatike.

Era do të fryjë kryesisht nga kuadrati perëndimit me shpejtësi mesatare 1-7m/s ndërsa përgjatë vijës bregdetare dhe zonat luginore ajo fiton shpejtësi mesatare deri në 10-12m/s.

448481999_1181656829528651_385874526097538773_n

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura