VIDEO/ Realizohet ndërhyrja e parë në QSUT për heqjen e tumorit të kokës përmes syrit

Sep 18, 2023 | 22:14
SHPËRNDAJE

Ministrja e Shëndetësisë, Albana Koçiu ka njoftuar se në QSUT është realizuar ndërhyrja e parë miniinvazive për heqjen e tumorit të kokës, me endoskop.

doktoret

Përmes një mesazhi në rrjetet sociale, Koçiu theksoi se metodika shmang hapjen klasike të përdorur deri tani, dhe nuk prek syrin, as lë shenjë nga pikëpamja estetike.

“Për herë të parë, në Qendrën Spitalore ‘Nënë Tereza’, është realizuar ndërhyrja miniinvazive për heqjen e tumorit të kokës, me endoskop, që shmang hapjen klasike të përdorur deri tani, dhe nuk prek syrin, as lë shenjë nga pikëpamja estetike.

Falë punës së shkëlqyer, mjaft delikate, të një ekipi multidisiplinar, ka përfunduar me sukses heqja e plotë e tumorit të kokës, përmes syrit. Falenderime të pakursyera mjekëve, Prof. Artur Xhumarit, mjekut neurokirurg, Dr. Ermal Simaku, mjek okulist, Dr. Marjon Sako, mjek maksilo facial, Dr. Myfit Saraçit, mjek anestezist, dhe të gjithë ekipit për këtë punë të rrallë”- shkruan Koçiu.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura