Ukraina nënshkruan marrëveshje me kompaninë turke për riparimin e dronëve, vendi ka trajnuar 10 mijë operatorë dhe…

Jul 31, 2023 | 19:47
SHPËRNDAJE

Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës ka nënshkruar një marrëveshje vendimtare me kompaninë turke ‘Baykar Makina’, për të krijuar një qendër shërbimi të dedikuar për riparimin dhe mirëmbajtjen e dronëve brenda Ukrainës.

lcimg-683ce674-c012-427e-976e-ef399333f0b4 (1)

Sipas mediave të huaja, ky veprim vjen si pjesë e planit ambicioz të Ukrainës për të rritur prodhimin vendas të dronëve dhe për të formuar një “Ushtri të Dronëve” për të luftuar forcat ruse që pushtuan vendin në shkurt 2022.

Sipas Kostiantyn Vashchenko, sekretari shtetëror i ministrisë së mbrojtjes, krijimi i kësaj qendre shërbimi do të forcojë ndjeshëm aftësitë mbrojtëse të Ukrainës dhe do t’i afrojë ato drejt arritjes së fitores në konfliktin e tyre të vazhdueshëm. Partneriteti me Baykar Makina shënon një hap strategjik përpara në ndjekjen e forcimit të aftësive ushtarake të Ukrainës.

Përpjekjet e fundit kanë çuar në një rritje të konsiderueshme të prodhimit vendas të dronëve nga prodhuesit ukrainas. Vendi ka trajnuar mbi 10,000 operatorë të dronëve, me 10,000 të tjerë që janë duke u trajnuar, siç deklaroi Mykhailo Fedorov, zëvendëskryeministri përgjegjës për mbikëqyrjen e nismës “Ushtria e Dronëve”.

Gjatë gjithë luftës, si forcat ukrainase, ashtu edhe ato ruse, kanë përdorur gjerësisht mjete ajrore pa pilot (UAV), të njohura zakonisht si dronë, për operacione zbulimi dhe sulmi.

Përveç kësaj, media ukrainase raportoi në fillim të këtij muaji se ‘Baykar Makina’ ka filluar ndërtimin e një fabrike për prodhimin e dronëve Bayraktar në Ukrainë, duke shënuar një tjetër moment historik të rëndësishëm në përpjekjet e Ukrainës për të forcuar aftësitë e saj të dronëve brenda vendit.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura