Ukraina bën bilancin e luftimeve: Rreth 260 mijë trupa ruse kanë humbur jetën, kemi shkatërruar mbi 4 mijë tanke dhe…

Aug 27, 2023 | 15:26
SHPËRNDAJE

Rusia ka humbur 260,820 trupa në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit të saj në fund të shkurtit 2022, ka pohuar Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës.

pushtimi-i-ukraines-blinken

Sipas mediave të huaja, shifrat janë të paverifikuara dhe janë në kontrast të madh me raportimin e vetë Rusisë për humbjet e saj.

Në përditësimin e tij, Shtabi i Përgjithshëm i Ukrainës tha gjithashtu se, që nga pushtimi 18 muaj më parë, Rusia gjithashtu ka humbur:

4396 tanke

8554 mjete luftarake të blinduara

7823 automjete të tjera

5403 sisteme artilerie

728 sisteme raketore

498 sisteme të mbrojtjes ajrore

315 aeroplanë

316 helikopterë

4378 dronë

18 anije

Kujtojmë se pas agresionit të pajustifikuar nga Rusia mbi fqinjin e saj, të nisur në 24 shkurt të vitit të kaluar, me mijëra persona, civilë dhe ushtarakë, kanë humbur jetën dhe me dhjetëra qytete janë shkatërruar.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura