Udhëhoqi kartelin Sinaola, djali i lordit të drogës “El Chapo” ekstradohet në SHBA! Si urdhëroi ekzekutimin e këngëtarit që refuzoi të performonte në dasmën e tij

Sep 16, 2023 | 9:54
SHPËRNDAJE

Djali i lordit të drogës Joaquín “El Chapo”,  Guzmán, është ekstraduar në SHBA, i akuzuar për trafik lënde narkotike.

Ovidio Guzmán-López

Ovidio Guzmán dyshohet se ka udhëhequr, së bashku me vëllain e tij, kartelin e fuqishëm të drogës Sinaloa që themeloi babai i tij.

Po ashtu, sipas BBC, ai akuzohet se ka urdhëruar vrasjen e një këngëtari që kishte refuzuar të performonte në dasmën e tij. Ai u arrestua në janar në shtetin verior të Meksikës, Sinaloa dhe që atëherë ka qenë në paraburgim.

“Ky veprim është hapi më i fundit në përpjekjen e Departamentit të Drejtësisë për të sulmuar çdo aspekt të operacioneve të kartelit,” tha në një deklaratë Prokurori i Përgjithshëm i SHBA Merrick Garland në lidhje me ekstradimin.

“Lufta kundër karteleve ka përfshirë një guxim të jashtëzakonshëm nga forcat e rendit të Shteteve të Bashkuara dhe meksikanët e zbatimit të ligjit dhe anëtarët e shërbimit ushtarak, shumë prej të cilëve kanë dhënë jetën në ndjekje të drejtësisë”, shtoi ai.

Nuk pati asnjë reagimh nga autoritetet meksikane lidhur me ekstradimin e djalit të “El Chapo-s”.

Kjo vjen disa ditë pasi gruaja e babait të 33-vjeçarit, Emma Coronel, u lirua nga burgu në SHBA pasi u dënua në nëntor 2021 për akuzat e trafikut të drogës. Burri i saj po vuan një dënim të përjetshëm në një burg supermax në Kolorado për drejtimin e kartelit Sinaloa.

Ovidio Guzmán është një nga katër fëmijët që El Chapo pati gjatë marrëdhënies së tij me Griselda López në vitet 1980 dhe 90. Më i madhi prej tyre, Edgar, u vra në një shkëmbim zjarri kartel në 2008.

Guzmán, i njohur gjithashtu si “El Ratón” (Miu), u arrestua jashtë qytetit të Culiacán pas një operacioni mbikëqyrjeje gjashtëmujore.

Njëzet e nëntë vetë vdiqën në përleshjet që pasuan dhe anëtarët e kartelit të tij dogjën autobusë dhe makina për të bllokuar rrugët hyrëse për të parandaluar përforcimet e policisë që të arrinin në qytet.

Ovidio u dërgua në Mexico City me një helikopter nga frika se nëse ai transportohej në rrugë tokësore, vrasësit e tij do të përpiqeshin të sulmonin kolonën.

Në qershor 2020, forcat e sigurisë e ndaluan për një kohë të shkurtër, por u urdhëruan nga presidenti meksikan Andrés Manuel López Obrador ta lironin atë “në mënyrë që të mos rrezikohej popullata” pasi personat e armatosur të Sinaloas dogjën autobusët dhe u përfshinë në beteja me armë me policinë dhe ushtarët.

Ai kishte qenë i fshehur për 18 muajt në vijim përpara se të riarrestohej në janar 2023.

Karteli Sinaloa është një organizatë kriminale transnacionale që vlerësohet nga zyrtarët e zbatimit të ligjit në SHBA se ka kontrabanduar më shumë se 1000 ton kokainë, marihuanë, metamfetamina dhe heroinë në SHBA.

Anëtarët gjithashtu kanë korruptuar oficerë policie dhe politikanë të rangut të lartë në Meksikë dhe në të gjithë Amerikën Qendrore, për të mbyllur një sy ndaj dërgesave të drogës apo edhe për të informuar kartelin për bastisjet e afërta.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura