U “pagëzua” nga ylli argjentinas/ Babai i Lamine Yamal publikon foton e Messit me djalin e tij foshnje: Fillimi i dy legjendave

Jul 10, 2024 | 10:35
SHPËRNDAJE

Në vitin 2007, një i ri Lionel Messi pozoi për foto me një fëmijë në dhomën e zhveshjes së Camp Nou në Barcelonë për një fotosesion bamirësie.

4555

Messi, i cili ishte 20 vjeç, tashmë po bënte emër dhe do të vazhdonte të bëhej ndoshta më i madhi i të gjitha kohërave.

Por nuk e dinte se foshnja do të bënte bujë edhe në futbollin ndërkombëtar më pak se 17 vjet më vonë.

Messi ishte duke larë Lamine Yamal,  16-vjeçarin që po pushton kampionatn evropian në Gjermani.

Goli i tij kundër Francës në gjysmëfinale të së martës është ai për të cilin do të flitet me dekada.

Yamak

Në moshën 16 vjeç e 362 ditë, greva gjithashtu e bëri atë futbollistin më të ri që ka shënuar në historinë e turneut.

Fotoja e harruar prej kohësh e Messit dhe Yamal u rishfaq pasi babai i Yamal e postoi në Instagram javën e kaluar me tekstin: “Fillimi i dy legjendave”.

Fotot janë realizuar nga Joan Monfort, e cila punon si fotografe e pavarur për Associated Press.

Xhirimi erdhi pasi Unicef ​​bëri një lotari në qytetin Mataró ku jetonte familja e Lamine, tha ai.

Yamalll

“Ata u regjistruan për lotarinë për t’u bërë foto në Camp Nou me një lojtar të Barçës. Dhe ata fituan shortin,” i tha  Monfort Associated Press.

Ashtu si Messi, Yamal vazhdoi të luajë për Barcelonën, ku u bë titullari dhe golashënuesi më i ri i klubit ndonjëherë, si dhe golashënuesi më i ri në ligën spanjolle.

Monfort tha se vetëm kur fotografia filloi të bëhej virale në internet javën e kaluar ai kuptoi se foshnja ishte Yamal.

“Është shumë emocionuese të shoqërohesh me diçka që ka shkaktuar një ndjesi të tillë,” tha ai.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura