“U detyruam të largoheshin nga Pallati”- Princ Harry bën deklaratën e fortë: Familja ime s’është e sigurt në Mbretërinë e Bashkuar, nuk jam i gatshëm të…

Dec 7, 2023 | 20:23
SHPËRNDAJE

Princ Harry ka thënë se fëmijët e tij nuk mund të “ndihen si në shtëpi” në Mbretërinë e Bashkuar, pasi sipas tij mungon mbrojtja adekuate.

harry meghan

Duka i Sussex (djali më i vogël i Princit Charles III) dhe gruaja e tij Meghan Markle kanë humbur mbrojtjen e tyre të rregullt nga zbatimi i ligjit pasi vendosën të largohen nga familja mbretërore në vitin 2020 dhe të vendosen në SHBA.

Harry po e kundërshton këtë vendim në gjykatë nga një agjenci e Home Office që tani i siguron atij mbrojtje nga policia rast pas rasti.

Sot, në ditën e fundit të seancës, e cila filloi të martën me dyer të mbyllura, avokati i Harry-t, Shahid Fatima, lexoi një deklaratë nga princi, i cili nuk ishte i pranishëm në seancën e apelit të tij.

“Mbretëria e Bashkuar është qendrore në historinë e fëmijëve të mi dhe një vend ku do të shpresoja që ata të ndihen si në shtëpi, edhe nëse aktualisht jetojnë në SHBA. Por kjo është e pamundur nëse nuk është e mundur të sigurohet mbrojtja e tyre kur ata janë në tokën britanike”, citohet të ketë thënë Harry.

“Nuk mund ta vë gruan time në atë lloj rreziku, duke pasur parasysh atë që kam kaluar, nuk jam i gatshëm ta vë veten në rrezik të panevojshëm,” ka thënë më tej ai.

Princi theksoi se ai dhe gruaja e tij ishin ndjerë të detyruar të largoheshin nga Britania në vitin 2020 dhe të tërhiqeshin nga detyrat e tyre mbretërore.

Ditët e fundit, avokati i tij argumentoi se vendimi i marrë nga autoritetet britanike për të ndryshuar rregullat për dhënien e mbrojtjes ishte “i padrejtë” duke pasur parasysh statusin e tij dhe rrethanat e vdekjes së nënës së tij, Princeshë Diana.

230601095137-prince-harry-court-file-032723 harry harry harry MEGHAN-HARRY-3-3gzj7zuh8j5vxrji8pkxkw meghan-harry-2 harry-4 meghan harrye meghan harry meghan-markle-prince-harry-panorama-plus-3-3gjn6htcx8qni5nb8wjksg harry-meghan-3 Prince-Harry-royal-family-news-latest-update-1467314

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura