Turqia dërgon pajisje kërkimi dhe shpëtimi në Iran, Erdogan: Thellësisht i pikëlluar për rrëzimin e helikopterit të Raisit

May 19, 2024 | 21:21
SHPËRNDAJE

Turqia po dërgon pajisje kërkimi dhe shpëtimi për të ndihmuar në gjetjen e presidentit dhe ministrit të jashtëm iranian.

lcimg-3b7c8860-0935-4963-b550-b521f67a362a

Agjencia e saj e fatkeqësive tha se mori një kërkesë për ndihmë nga Irani pas rrëzimit të helikopterit të Ebrahim Raisi më herët sot.

Një helikopter kërkimi dhe shpëtimi me shikim të natës, 32 personel dhe gjashtë automjete janë dërguar në vend, tha agjencia teksa shtoi se 15 shpëtimtarë të tjerë janë vënë në gatishmëri në rast se nevojiten.

Ekipet e kërkimit dhe shpëtimit janë duke luftuar kundër mjegullës së dendur dhe shiut të dendur ndërsa kërkojnë të mbijetuarit dhe helikopterin e rrëzuar.

Presidenti i Turqisë ka thënë se është “thellësisht i pikëlluar” nga rrëzimi i helikopterit në të cilin është përfshirë “vëllai” i tij Ebrahim Raisi.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura