Transplanti i veshkave të derrit tek njerëzit, mjekët: Po u jep shpresë pacientëve. Ja çfarë u zbulua nga studimet e reja

Aug 18, 2023 | 15:20
SHPËRNDAJE

Përpjekjet për transplantimin e organeve nga derri te njeriu tashmë janë intensifikuar e përmirësuar, dhe po shënojnë një përparim të madh.

transplant derri

Studimet e bëra së fundmi tregojnë se veshkat e derrit të modifikuar gjenetikisht po i afrohen pikës ku mund të jenë një “rezervuar” për pacientët që presin transplantim në SHBA.

Një veshkë derri paksa e modifikuar vazhdoi të funksiononte për më shumë se një muaj në një njeri të vdekur nga truri, sipas një studimi në vazhdim të kryer në NYU Langone Health në Nju Jork.

“Kjo është mbijetesa më e gjatë e një veshke të krijuar gjenetikisht te një njeri”, tha Dr. Robert Montgomery , drejtor i Institutit të Transplantit Langone të NYU.

Gati 88,000 njerëz janë në listën e pritjes për një transplant veshkash në Shtetet e Bashkuara, raportuan studiuesit e NYU Langone. Për më tepër, 808,000 amerikanë kanë sëmundje të veshkave në fazën përfundimtare.

Ndërkohë, një grup i veshkave të derrit të modifikuar gjenetikisht siguroi funksionin e veshkave shtatë ditë si pjesë e një studimi të veçantë në Universitetin e Alabamës në Birmingham. Në mënyrë të veçantë, një palë veshka derri të transplantuara në një donator të dytë, të vdekur nga truri vazhdoi të funksiononte si një njeri i gjallë gjatë gjithë studimit njëjavor, duke prodhuar litër pas litër urinë të filtruar siç duhet, vunë në dukje studiuesit e Universitetit.

Në të dy studimet, ilaçet standarde imunosupresive u përdorën për të parandaluar trupin nga refuzimi i organeve të derrit.

Të dy grupet e studiuesve thanë se rezultatet e tyre shtojnë provat në rritje se veshkat e inxhinieruara të derrit janë gati për prova klinike njerëzore.

Studimet e mëparshme në 2021 dhe 2022 treguan se një veshkë derri mund të mbijetojë dy ose tre ditë në një trup njerëzor të vdekur nga truri.

Vlen të përmendet se në janar 2022, David Bennett  i cili vuante nga sëmundja të zemrës, iu nënshtrua një operacioni shumë eksperimental në Qendrën Mjekësore të Universitetit të Maryland, në të cilin mjekët transplantuan zemrën e një derri të modifikuar gjenetikisht. Por fatkeqësisht, 57-vjeçari ka ndërruar jetë pas disa muajsh.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura