Të ngrohtë apo të ftohtë? Ja si duhet ta konsumoni ujin çdo ditë për rezultate të mahnitshme

Apr 6, 2021 | 23:43
SHPËRNDAJE

Nuk ka dyshim se te qenit i hidratuar është thelbësor për shëndetin tuaj, por shumica e njerëzve nuk e dinë që pirja e ujit të vakët mund të ofrojë disa përfitime ekskluzive për trupin dhe lëkurën tuaj.

Në fakt, mjekët thonë se uji është më i dobishëm kur e pini të ngrohtë, dhe temperatura perfekte është diku midis 49°C dhe 60°C. Duke marrë parasysh sa para shpenzojmë për trajtime të shtrenjta bukurie, ne nuk i japim rëndësinë e mjaftueshme diçkaje kaq të thjeshtë sa pirja e ujit në mënyrën e duhur, shkruan “Bright Side”.

  1. Pastron lëkurën.

uje i ngrohte (1)

Uji i ngrohtë mund të ndihmojë në detoksifikimin e trupit. Për shkak se pirja e ujit të ngrohtë bën që temperatura e trupit të rritet, kjo ju bën të djersiteni. Nga ana tjetër, kjo ndihmon të hiqni qafe toksinat dhe e bën më të lehtë për organet tuaja të tretjes për të eliminuar papastërtitë. Pastrimi i trupit nga brenda trajton aknet dhe e bën lëkurën tuaj të shëndetshme dhe me shkëlqim.

  1. Parandalon plakjen e parakohshme.

uje i ngrohte (4)

Përveçse ju shkaktojnë puçrra, toksinat mund të bëjnë që lëkura juaj të plaket më shpejt dhe të shkaktojë rrathë të errët poshtë syve. Pirja e ujit të ngrohtë ndihmon në riparimin e qelizave të lëkurës që dëmtohen dhe e bën lëkurën të duket më e butë.

  1. Largon kruajtjen e kokës.

uje i ngrohte (2)

Uji i ngrohtë e mban kokën të hidratuar, që do të thotë se keni më pak të ngjarë të vuani nga zbokthi. Kur lëkura në është e shëndetshme dhe e lagur, ajo i mban flokët tuaj me shkëlqim, të fortë dhe të butë. Uji aktivizon mbaresat nervore në rrënjët e flokëve tuaj, gjë që nxit rritjen e flokëve të rinj.

  1. Ndriçon lëkurën tuaj.

uje i ngrohte (7)

Pirja e ujit të ngrohtë rregullisht ndihmon trupin për të pakësuar yndyrën, relakson muskujt dhe rrit rrjedhën e gjakut. Qarkullimi i rritur i gjakut rinon qelizat e lëkurës dhe i ushqen ato vazhdimisht. Ai siguron qelizat e lëkurës që punojnë me oksigjen dhe eliminon produktet e mbetjeve, duke rinovuar lëkurën tuaj.

  1. Ju ndihmon të përfitoni sa më shumë nga produktet e kujdesit për lëkurën.

uje i ngrohte (6)

Pirja e ujit të ngrohtë është mënyra më e lehtë për të vënë në punë metabolizmin tuaj, i cili nga ana tjetër, do të ndihmojë lëkurën të përfitojë nga të gjitha kremrat hidratues që aplikoni në të. Meqenëse problemet e zorrëve nuk ju lejojnë të merrni mjaftueshëm vitamina dhe lëndë ushqyese nga ushqimi, kjo mund ta përkeqësojë lëkurën tuaj. Uji i ngrohtë do të ndihmojë lëkurën të marrë të gjitha lëndët ushqyese që i duhen për të qëndruar më e re dhe e freskët për një kohë më të gjatë.

  1. Hidraton lëkurën.

uje i ngrohte (3)

Pavarësisht se sa i shtrenjtë është kremi juaj hidratues, ai kurrë nuk mund ta mbajë lëkurën pa rrudha nëse nuk pini mjaftueshëm ujë. Prandaj është e rëndësishme t’i kushtoni vëmendjen e duhur ujit të ngrohtë.

  1. Mbron lëkurën nga infeksionet.

uje i ngrohte (5)

Një gotë me ujë të ngrohtë mbron veshkat dhe ndihmon në luftimin e inflamacionit. Kur organet janë të pastra, lëkura është më pak e ndjeshme ndaj infeksioneve. Për rezultate më të mira, shtoni disa pika lëng limoni.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura