Sot pritet të votohet qeveria e Maqedonisë së Veriut/ Hristijan Mickoski: Do ndërtojmë marrëdhënie të mira me fqinjët

Jun 23, 2024 | 8:57
SHPËRNDAJE

Parlamenti i Maqedonisë së Veriut filloi një debat dy-ditor që çoi në një votim mbi qeverinë e re të propozuar nga një parti e qendrës së djathtë që fitoi zgjedhjet kombëtare të majit.

hiristjan

Në krye të qeverisë së propozuar është Hristijan Mickoski, një ish-profesor inxhinierie 46-vjeçar, i cili është zotuar të vazhdojë përpjekjet e paraardhësve të tij të qendrës së majtë për të mbrojtur anëtarin e vogël ballkanik të NATO-s në Bashkimin Evropian.

Duke folur në parlament të shtunën, Mickoski tha se kabineti i ri do të vazhdojë përpjekjet për ta sjellë vendin në përputhje me standardet e BE.

“Vazhdon mbështetja për Ukrainën për të mbrojtur integritetin dhe sovranitetin e saj kombëtar,” në luftën kundër Rusisë, shtoi ai dhe u zotua të ndërtojë marrëdhënie të mira me fqinjët e Maqedonisë së Veriut, raporton AP.

Por toni më nacionalist i Mickoskit mund të tjetërsojë Bullgarinë dhe Greqinë fqinje, të dyja anëtarë të BE-së me fuqinë për të penguar pranimin e vendit të tij në bllokun 27-vendesh.

Mickoski pritet të votohet këtë të dielë, pasi ka siguruar mbështetjen e 78 ligjvënësve në dhomën prej 120 vendesh.

Partia e tij VMRO-DPMNE kryeson një koalicion që fitoi pak më shumë se 43% të votave në zgjedhjet e 8 majit, duke fituar 58 vende – tre më pak se një shumicë qeverisëse. Mickoski arriti një marrëveshje koalicioni me partinë shqiptare etnike Vredi ose Worth dhe partinë e vogël të majtë ZNAM, duke siguruar një shumicë komode.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura