Prokuroria Speciale e Kosovës konfirmon gjetjen e një trupi të pajetë të grupit terrorist serb. Sekuestrohet një pjesë tjetër armatimi në Zveçan

Sep 25, 2023 | 19:43
SHPËRNDAJE

Një ditë pas ngjarjes së rëndë në veri të Kosovës, ku mbeti i vrarë polici Afrim Bunjaku, Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës, ka vijuar hetimet në bashkëpunim me policinë në vendin e ngjarjes, në Banjskë të Zveçanit.

prokuroria

Në një reagim të Prokurorisë, konfirmohet se që nga momenti kur ka ndodhur rasti i sulmit terrorist dhe deri në këto momente, Prokurori i rastit, Naim Abazi, ishte i pranishëm në vendin e ngjarjes për të siguruar provat për zbardhjen e plotë të saj.

Po ashtu, në njoftim thuhet se “në vendngjarje është gjetur një trup i pajetë, i personit të tretë të vrarë, që kishte vepruar si pjesë e grupit terrorist që sulmoi Policinë e Kosovës”.

Me tej, PSRK-ja, thekson se po sot, “është sekuestruar edhe një sasi e konsiderueshme e armatimit që është përdorur dhe pritej të përdorej në vijimësi nga pjesëtarët e kësaj bande kriminale”.

“PSRK-ja, konfirmon se, sot, në vendngjarje është gjetur një trup i pajetë, i personit të tretë të vrarë, që kishte vepruar si pjesë e grupit terrorist që sulmoi Policinë e Kosovës dhe, gjithashtu, po sot, është sekuestruar edhe një sasi e konsiderueshme e armatimit që është përdorur dhe pritej të përdorej në vijimësi nga pjesëtarët e kësaj bande kriminale”, thuhet në njoftimin e Prokurorisë.

Njoftimi i plotë i Prokurorisë:

Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës (PSRK), në bashkëpunim dhe koordinim të plotë me Policinë e Kosovës dhe mekanizmat relevantë, ka udhëhequr veprimet hetuese edhe gjatë ditës së sotme në vendin e ngjarjes – në Banjskë të Zveçanit.

Rrjedhimisht, Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës, konfirmon se, që nga momenti kur ka ndodhur rasti i sulmit terrorist dhe deri në këto momente, Prokurori i rastit, Naim Abazi, ishte i pranishëm intensivisht në vendin e ngjarjes për të siguruar provat në mënyrë sa më adekuate, të cilat do të ndriçojnë tërësisht rrjedhën fatkeqe të rastis të djeshëm terrorist.

Faktikisht, PSRK-ja, konfirmon se, sot, në vendngjarje është gjetur një trup i pajetë, i personit të tretë të vrarë, që kishte vepruar si pjesë e grupit terrorist që sulmoi Policinë e Kosovës dhe, gjithashtu, po sot, është sekuestruar edhe një sasi e konsiderueshme e armatimit që është përdorur dhe pritej të përdorej në vijimësi nga pjesëtarët e kësaj bande kriminale.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura