Pas polemikave të forta, reagon Drejtori i Festivalit në RTSH. Gëllçi: Do bëjmë analizën, vendimi i jurisë është…

Dec 26, 2019 | 13:31
SHPËRNDAJE

Pas polemikave te forta qe pasuan zgjedhjen e kenges fituese te Festivalit te 58-te te Kenges ne RTSH, drejtori i Pergjithshem i Festivalit, Thoma Gëllçi reagon per “Panorama”. alketa-600x348-730x440

Sipas Gëllçit, se shpejti do te behet analiza e Festivalit, e cila do te jete e hapur edhe per shtypin edhe per gjithe publikun e interesuar.

Nderkohe qe nje mesazh e ka edhe per vendimin e dhene nga juria, qe shkaktoi debat te madh. Ai thekson per “Panorama” se “vendimi i jurise eshte i pavarur dhe padiskutueshem”.

pjimage (11)

Reagimi i Gëllçit

Siç është  ne traditen e Rtsh, së shpejti do të zhvillohet analiza e festivalit që do te jete e hapur per shtypin dhe publikun.

Debatet jane te natyrshme ndersa vendimi i jurise eshte i pavarur dhe padiskutueshem.

Polemikat 

Fill pas mbylljes se festivalit, rrjetet sociale kane zier nga reagimet e shumta per perplasjen e madhe lidhur me kengen fituese ne Festivalin e 58-te te Kenges ne RTSH. Vete prezantuesja dhe producentja Alketa Vejsiu foli hapur pro Elvana Gjates, nderkohe qe kjo e fundit, nuk e fshehu zhgenjimin qe u rendit e dyta. 

Tre anetaret e huaj te jurise i dhane kenges se Elvana Gjates piket maksimale, pra 18, nderkohe qe muzikologia Mikaela Minga e vleresoi vetem me 2 pike.

Edhe Rita Petro qartesisht nuk ka qene per Elvanen fituese, pasi ka vleresuar Arilenen me 18 pike dhe me 8 pike Elvana Gjaten.

LEXONI EDHE:

DOKUMENT/ Zbulohen pikët e jurisë, ja si u vlerësua Elvana Gjata dhe Arilena Ara. Kush i dha vetëm 2 pikë këngës ‘Me Tana’

“Më falni nëse ju kam zhgënjyer!”, Alketa Vejsiu falenderon Elvana Gjatën: Ti s’kishe nevojë për garë, jurinë nuk e zgjodha unë. Më vjen thellësisht keq që…

Elvana Gjata largohet e zhgënjyer nga Fest ‘58. Arilena Ara zbulon a ja dha dorën: Mu errën sytë në atë moment…

Debatet për Festivalin e 58-të në RTSH/ Edmond Zhulali: Arilena këngëtare shumë e mirë, por jam shumë zemërthyer. Ku u gabua me jurinë

“Me tana, vetëm fjalë kuturu”, shpërthen Mentor Kikia: Kësaj shëmtie i duhet dhënë fund! Për këngëtarka me fytyrë silikon apo prezantuese pa brekë, unë them JO!

“Lufta e Ftohtë” sapo nisi, Arilena Ara heq nga Instagrami Alketa Vejsiun, reagon moderatorja

Polemikat pas Festivalit/ Flet Rita Petro: Pse votova për Arilenën dhe gabimi i Elvanës. Ajo që bëri Alketa Vejsiu ishte …

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura