“Një përshkallëzim serioz”- Rusia paralajmëron Britaninë e Madhe pas vendimit për të dërguar raketa me rreze të gjatë veprimi në Ukrainë

May 12, 2023 | 21:56
SHPËRNDAJE

Ministria e Jashtme e Rusisë thotë se një vendim i Mbretërisë së Bashkuar për të transferuar raketat me rreze të gjatë veprimi Storm Shadow në Kiev është një “përshkallëzim serioz i situatës”.

ukraine

Sipas mediave të huaja, në një deklaratë, ministria tha se Moska rezervoi të drejtën për të “marrë të gjitha veprimet e nevojshme” në përgjigje të lëvizjes së Britanisë.

“Ne e konsiderojmë këtë vendim si një tjetër hap jashtëzakonisht armiqësor të Londrës, që synon të furnizojë më tej Ukrainën me armë dhe të çojë në një përshkallëzim serioz të situatës në zonën e operacionit special ushtarak”, thuhet në deklaratë.

Rusia thotë se transferimi i raketave me precizion të lartë, të cilat kanë një rreze prej mbi 250 km, demonstron një “nivel të paprecedentë të përfshirjes së Britanisë së Madhe në konfliktin ukrainas”.

Sekretari i Mbrojtjes i Mbretërisë së Bashkuar Ben Wallace konfirmoi dje se raketat do t’i dorëzoheshin Kievit, duke thënë se ato u ofronin forcave të armatosura të Ukrainës “shansin më të mirë për t’u mbrojtur kundër brutalitetit të vazhdueshëm të Rusisë”.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura