Nga boronicat te vezët, zbuloni tetë ushqime që nuk duhet të mungojnë në pjatën tonë për një mendje të fortë dhe një kujtesë të fortë

Jul 9, 2024 | 20:56
SHPËRNDAJE

Ushqyerja luan një rol kyç në ruajtjen e funksionit optimal të trurit. Për fat të mirë, natyra ofron një sërë ushqimesh që janë jo vetëm të shijshme, por edhe të dobishme për shëndetin e trurit.

perime ushqime, truri

Më poshtë mund të gjeni, bazuar në hulumtime, ushqimet më energjike për shëndetin mendor.

  1. Boronica

Ato janë të pasura me anthocyanine, një klasë antioksidantësh që ndihmojnë në mbrojtjen e trurit nga stresi oksidativ dhe inflamacioni, duke përmirësuar funksionin e tij.

Një rishikim në Brain, Behavior and Immunity arriti në përfundimin se boronicat përmirësonin kujtesën afatshkurtër, afatgjatë dhe hapësinore.

  1. Peshk i yndyrshëm

Peshqit yndyrorë, si skumbri, salmoni dhe sardelet, janë të pasur me acide yndyrore omega-3 , yndyrna të pangopura me efekte anti-inflamatore. Konkretisht, ato veprojnë kundër inflamacionit dhe mbrojnë trurin pasi janë një element strukturor i membranave qelizore të trurit.

Yndyrnat omega-3 janë shoqëruar gjithashtu me nivele më të ulëta të beta-amiloidit, një nga proteinat patologjike të përfshira në shfaqjen e sëmundjes Alzheimer.

  1. Perime jeshile

Perimet jeshile, si avokado, speci i kuq, shpargu, mango, kungulli dhe gjithashtu farat dhe arrat, janë të pasura me vitaminë E.  Vitamina E është një nga antioksidantët më të mirë në trupin tonë, pasi mbron qelizat nga stresi oksidativ, një proces i shkaktuar nga radikalet e lira edhe në trurin e njerëzve me sëmundjen Alzheimer.

Truri është veçanërisht i ndjeshëm ndaj stresit oksidativ, i cili shoqërohet me plakjen dhe një kontribuues kryesor në rënien njohëse.

  1. Arra dhe fara

Arrat dhe farat janë një tjetër shtesë thelbësore që mund të përfshihet lehtësisht në ushqime dhe vakte. Bajamet, farat e lirit dhe farat chia janë të pasura me antioksidantë dhe yndyrna të shëndetshme. Ato veprojnë si një furnizim i vazhdueshëm me energji në tru dhe mbështesin funksionin njohës.

  1. Vezë

Vezët përmbajnë kolinë, një lëndë ushqyese e rëndësishme që prodhon acetilkolinën, një neurotransmetues për kujtesën dhe funksionin njohës. Nuk është rastësi që hulumtimet e kanë theksuar atë si një përbërës ushqyes që mposht plakjen e trurit.

Përveç kësaj, vezët janë një burim i shkëlqyer i proteinave, pasi ato përmbajnë të nëntë aminoacide thelbësore që trupi nuk mund t’i prodhojë vetë.

Studimet kanë treguar se marrja e duhur e proteinave mund të ndihmojë në parandalimin e rënies njohëse me moshën.

  1. Shafrani i Indisë

Shafrani i Indisë përmban përbërësin aktiv kurkumin, i cili ka veti të forta anti-inflamatore dhe antioksiduese.

Kurkumina është treguar se përmirëson kujtesën dhe mund të luajë një rol të rëndësishëm në reduktimin e rrezikut të sëmundjeve neurodegjenerative.

  1. Xhenxhefil

Xhenxhefili ka komponentë me aktivitet antioksidues që mbrojnë neuronet nga stresi oksidativ. Hulumtimet kanë treguar se ngrënia e ushqimeve antioksidante ndihmon në parandalimin e demencës dhe sëmundjeve si Alzheimer duke mbrojtur kundër stresit oksidativ.

  1. Çokollatë e zezë

Çokollata e zezë përmban shumë përbërës që forcojnë sistemin nervor, si kafeina, flavonoidet dhe antioksidantë të tjerë.

Hulumtimet e mëparshme kanë treguar se flavonolet e kakaos kanë një efekt të dobishëm për të rritur rrjedhjen e gjakut në tru.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura