“Mos u bëni xheloz për të tjerët”/ 10 karakteristikat e njerëzve që kanë një mendje të shëndoshë

Jul 12, 2022 | 10:45
SHPËRNDAJE

1_iJSec3ZJjZPQiSRS8TTnMgSot, me ankthin dhe stresin që duken si probleme gjithnjë e më të zakonshme, shëndeti mendor është bërë një temë qendrore e shoqërisë sonë. Por nëse mirëqenia psikologjike është një prioritet për shumë prej nesh sot, a e kemi pyetur ndonjëherë – me të vërtetë – çfarë do të thotë të kesh një mendje të shëndetshme?

Mirënjohje

Në periudha veçanërisht të vështira nuk është e qartë të dish se si ta bësh atë. Megjithatë të jesh në gjendje të identifikosh diçka për të cilën ndihesh mirënjohës edhe kur vuani është një shenjë elasticiteti.

Kërkimi i përvojave pozitive

Qoftë një takim me miqtë, një pushim, por edhe thjesht të shijosh një serial televiziv në divan, të planifikosh diçka të këndshme që mezi presim ta bëjmë dhe të aftë për të na bërë të ndihemi të kënaqur, do të thotë të jemi në gjendje të kërkojmë përvoja.

Aftësia për të hequr dorë nga zemërimi

I ndodh kujtdo në jetë të përballet me marrëdhënie të vështira ndërpersonale ose momente konflikti

Vlerësoni gjërat e thjeshta në jetë

Për më tepër, njerëzit që priren të mbajnë një ekuilibër të mirë mendor janë zakonisht ata që mund të shijojnë dhe përjetojnë edhe gjërat e thjeshta në jetë si përvoja pozitive.

Këmbëngulja

Mund të ndodhë që të na duhet të përballemi me situata të vështira që nuk dimë t’i zgjidhim dhe që na vënë në krizë.

Altruizmi

Një karakteristikë tjetër e njerëzve më të shëndetshëm mendërisht dhe më elastik është se ata nuk janë shumë të projektuar mbi veten e tyre, por përpiqen të ndihmojnë të tjerët duke ofruar mbështetjen më të mirë të mundshme.

Kujdesi për veten

Por kini kujdes: të mendoni për të tjerët nuk do të thotë të neglizhoni veten. Në fakt, njerëz të shëndetshëm mendërisht janë edhe ata që arrijnë të kujdesen për veten, duke u fokusuar në nevojat e tyre dhe duke u përpjekur gjithmonë të bëjnë gjithçka që është e mundur për t’i kënaqur ato.

Aftësia për të mbrojtur hapësirat e tyre

Të dish se kur të thuash jo është e drejtë dhe kur t’i lejosh vetes pak hapësirë u lejon njerëzve të shëndetshëm mendërisht të qëndrojnë të shëndetshëm. Në fakt, është e mundur të vazhdosh të jesh i disponueshëm për të tjerët pa cenuar hapësirat dhe privatësinë e dikujt.

Mos u bëni xheloz për të tjerët

Shpesh sëmundja jonë lind nga konfrontimi i vazhdueshëm dhe padyshim jo i shëndetshëm me të tjerët

Të jesh në gjendje të jesh i lumtur për të tjerët

Po kështu, aftësia për të qenë të lumtur për të tjerët dhe për t’u bërë të ditur atyre që ju rrethojnë se jeni të lumtur është një aspekt i rëndësishëm i shëndetit mendor./ RevistaPsikologji

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura