Lulet që përmirësojnë shëndetin, ja kush janë 4 bimët që duhet t’i keni në shtëpi

Jan 6, 2023 | 23:54
SHPËRNDAJE

Bimët e shtëpisë janë shumë të dobishme për shëndetin tuaj. Lulja pa frikë mund të quhet “sistemi ajrimit” në shtëpi, sepse pastron ajrin dhe largon toksinat dhe dioksidin e karbonit.

home

Bimët lirojnë gjithashtu lagështi në ajër, gjë që i bën ato veçanërisht të dobishme gjatë muajve të dimrit, kur ajri është më i thatë. Shumë bimë janë të njohur për efektet e tyre qetësuese dhe pastruese, dhe mund të përmirësojnë cilësinë e gjumit.

4 bimët që duhet të keni në shtëpi

1.Aloe Vera

Përveç aftësisë së saj të shërimit, Aloe Vera është bimë edhe më efektive kur është fjala për pastrimin nga kimikate potencialisht të rrezikshme për shëndetin tuaj. Ajo lëshon oksigjen gjatë natës, e cila nuk është tipike për bimët.

2.Ficus benjamina

Benjamina është bima numër 1 për pastrimin e ajrit. Ajo largon më shumë se 70% të benzenit, amoniakut dhe papastërtitë e tjera të dëmshme në ajër.

3.Sansevieria Trifasciata

Kjo bimë ndikon pozitivisht në procesin e frymëmarrjes dhe sistemin imunitar. Ajo ndihmon në trajtimin e dhimbjes së kokës dhe ul presionin e gjakut. Si aloe vera, ajo prodhon oksigjen dhe largon dioksidin e karbonit nga ajri gjatë natës.

4.Boston Fern

Boston Fern është e pasur me vajra esenciale dhe substanca të tjera, prandaj kjo lule do të të ju ndihmojë të përballoni stresin.

 

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura