Kanceri i zorrës së trashë: Simptomat që 45-vjeçarët nuk duhet të injorojnë

Apr 11, 2023 | 14:39
SHPËRNDAJE

Gjithnjë e më shumë të rinj po diagnostikohen me kancerin e zorrës së trashë, i cili në fakt nuk “paralajmëron” në kohë derisa të jetë në një fazë të avancuar, sipas një studimi të ri. Sipas Shoqatës Amerikane të Kancerit, shumë të rinj në moshë madhore po diagnostikohen me kancer të zorrës së trashë simptomat e të cilit shfaqen kur ky i fundit është në një fazë të avancuar.

kancer-ne-zorren-e-trashe-konica.al_-1

 

“Është një nga pesë llojet më të zakonshme të kancerit në mbarë botën. Realisht, çdo person, pavarësisht nga mosha, mund të jetë në rrezik ”, thotë Dr. Johanna Chan, një gastroenterologe.

Bazuar në këto të dhëna, ekspertët theksojnë se sa e rëndësishme është që të rinjtë të njohin simptomat që tregojnë kancerin e zorrës së trashë dhe të kërkojnë menjëherë ndihmë mjekësore nëse zbulojnë ndonjë shenjë të dyshimtë. Studiuesit rekomandojnë që ekzaminimi të fillojë në moshën 45 vjeç, pasi disa shqetësime të vazhdueshme në stomak ose humbja në peshë mund të jenë disa nga simptomat e para.

“Në fakt, disa simptoma paralajmëruese, si gjakderdhja rektale, anemia, ndryshimet në funksionin e zorrëve, janë shumë të zakonshme dhe mund të jenë për shkak të kushteve të tjera, dhe kjo krijon konfuzion”, shpjegon Dr. Çani.

Për shembull, shumica e të rriturve të rinj dhe të shëndetshëm që përjetojnë gjakderdhje rektale nuk kanë kancer të zorrës së trashë.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura