Kanadaja liston Gardën Revolucionare të Iranit si një grup terrorist! Çfarë parashikon vendimi i shpallur nga ministri i Brendshëm

Jun 19, 2024 | 22:36
SHPËRNDAJE

Kanadaja e ka listuar Korpusin e Gardës Revolucionare Islamike të Iranit (IRGC) si një organizatë terroriste, pas vitesh presioni nga ligjvënësit e opozitës dhe disa anëtarë të diasporës iraniane, raporton BBC.

garda revolucionare e iranit

Duke shpallur vendimin të mërkurën, Ministri i Sigurisë Publike Dominic LeBlanc e quajti atë një “mjet të rëndësishëm në luftën kundër terrorizmit global”.

Ky veprim do të nënkuptojë që mijëra zyrtarë të lartë të qeverisë iraniane, duke përfshirë zyrtarë të lartë të IRGC, do të ndalohen të hyjnë në Kanada.

IRGC është një forcë e madhe ushtarake, politike dhe ekonomike në Iran, me lidhje të ngushta me Udhëheqësin Suprem, Ayatollah Ali Khamenei.

Vlerësohet të ketë më shumë se 190,000 personel aktiv me forcat e veta tokësore, marinën dhe forcat ajrore që mbikëqyrin armët strategjike të Iranit.

IRGC ushtron ndikim diku tjetër në Lindjen e Mesme duke ofruar para, armë, teknologji, trajnime dhe këshilla për qeveritë aleate dhe grupet e armatosura përmes krahut të saj të fshehtë të operacioneve jashtë shtetit, Forca Quds.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura