Ju dehidratojnë e shkaktojnë fryrje barku, ja çfarë nuk duhet të hani dhe pini kur jeni në plazh

Jun 22, 2024 | 19:11
SHPËRNDAJE

Temperaturat po rriten dhe ditët janë të gjata, ndaj nuk është çudi që njerëzit mezi presin të notojnë.

temperatura te larta plazh

Një udhëtim në plazh nuk mund të jetë i plotë pa ushqim dhe pije, por disa ushqime nuk janë të përshtatshme për kohën e kaluar në diell.

Verë e Bardhë

Edhe pse është më e pijshme dhe freskuese se e kuqja, mund të jetë një ide e mirë ta anashkaloni ndërsa jeni në plazh. Studimet e fundit sugjerojnë se pirja e disa llojeve të alkoolit, veçanërisht verës së bardhë, mund të rrisë shanset për të marrë melanoma dhe lloje të tjera të kancerit të lëkurës.

Përkatësisht, ky lloj alkooli largon antioksidantët dhe vitaminat esenciale që ju ndihmojnë të përballoni rrezet e dëmshme të diellit.

Mish viçi

Sigurisht, vera dhe hamburgerët shkojnë së bashku, por nëse e hani në plazh, mund të jetë edhe më nxehtë. Hulumtimet tregojnë se përmbajtja e lartë e proteinave dhe yndyrave që gjenden në mish viçi vështirëson tretjen, kështu që trupi duhet të shpenzojë më shumë energji. Rezultati është një rritje e papritur e temperaturës së trupit, e cila mund ta bëjë vapën e verës edhe më të padurueshme.

Patate të skuqura

Sigurisht, çdo patate e skuqur është e vështirë të lihet mënjanë, sepse ato shpesh shkaktojnë varësi. Kompozimet e çipave janë kryesisht të dizajnuara posaçërisht në mënyrë që asnjë shije të mos e mposhtë tjetrën.

Dhe kur ushqimi nuk ka një shije dominuese, njerëzit e kanë më të vështirë të ndihen të ngopur dhe për këtë arsye konsumojnë më shumë nga ai ushqim, thonë studiuesit.

Kafe

Ka një kohë dhe një vend për kafen tuaj, dhe plazhi nuk është ai vend, thonë ekspertët. Së pari, kafeja vepron si diuretik, që do të thotë se duke e konsumuar, trupi juaj do të nxjerrë më shumë kripë dhe ujë, duke ju dehidratuar më shpejt.

Gjithashtu, sipas një studimi, kafja u zbulua se stimulon lirimin e gastrinës, e cila mund t’ju bëjë të dëshironi të bëni jashtëqitje dhe plazhi nuk është vendi ku dëshironi që kjo të ndodhë.

Çaj

Ashtu si kafeja, pirja e çajit nxjerr ujin nga trupi dhe e dehidron atë. Nëse jeni një nga ata njerëz që kanë absolutisht nevojë për kafeinë ose do të ndaloni së funksionuari, pini gjithashtu shumë ujë.

Lëngje akulli dhe kokteje

Sado freskuese të jenë, pijet e ftohta që pihen shpesh në plazhe në përgjithësi nuk kanë asnjë vlerë ushqyese. Në vend të kësaj, ato janë bomba sheqeri që do të bëjnë që nivelet tuaja të energjisë të rriten dhe të rrëzohen, ndoshta t’ju shkaktojnë dhimbje koke dhe padyshim t’ju fryjnë.

Misër

Këto perime të pasura me fibra mund të çojnë në fryrje dhe të prishin ndjenjën e lirisë dhe rehatisë që keni në plazh.

Jo të gjitha llojet e karbohidrateve janë lehtësisht të tretshme dhe misri përmban një lloj karbohidrati që është e vështirë për trupin të shpërbëhet.

Perime në lule

Perimet krucifere si lakra jeshile, lakra, brokoli dhe lulelakra janë burime të shkëlqyera të vitaminës C dhe fibrave ngopëse, por ato gjithashtu mund të shkaktojnë fryrje dhe gazra.

Perek

Një rostiçeri plazhi i zakonshëm dhe në dukje i pafajshëm, gjevrekët nuk janë më të mirë se patatet e skuqura. Janë plot kripë dhe do ta kthejnë stomakun tuaj në një tullumbace shumë shpejt.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura