Instituti për Studimin e Luftës: Zyrtarët e lartë rusë mund të largohen nga vendi vetëm me lejen e kryeministrit

Apr 8, 2023 | 22:05
SHPËRNDAJE

Zyrtarët e rangut të lartë rusë lejohen të largohen nga vendi vetëm me lejen e kryeministrit Mikhail Mishustin, raporton një think-tank me qendër në SHBA.

putini-2

Sipas Institutit për Studimin e Luftës (ISW), Mishustin ka kufizuar udhëtimet ndërkombëtare për biznesin zyrtar, raporton Sky News.

Thinktank po citonte një raport nga gazeta ruse The Bell.

Megjithatë, gazeta raportoi se punonjësit e administratës së Vladimir Putin nuk i nënshtrohen të njëjtave kufizime.

ISË ka raportuar më parë se shërbimet ruse të sigurisë mendohej se po konfiskonin pasaportat e zyrtarëve rusë, ish-zyrtarëve dhe drejtuesve të kompanive shtetërore, në mënyrë që t’i pengonin ata të fluturonin jashtë Rusisë.

Kujtojmë se që me nisjen e luftës në Ukrainë, në 24 shkurt të vitit të kaluar, Rusia është izoluar së tepërmi në arenën ndërkombëtare, si pasojë edhe e sanksioneve të Perëndimit.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura