Hodhën fishekzjarrë nga një jaht dhe i vunë flakën pyllit, 13 persona të arrestuar në ishullin grek! Parashikohen gjoba deri në 200 mijë euro dhe 20 vite burg për zjarrvënësit

Jun 22, 2024 | 21:55
SHPËRNDAJE

Autoritetet greke arrestuan 13 persona të shtunën pasi fishekzjarrët e nisura nga një jaht ndezën një zjarr në pyll në një ishull pranë Athinës, ndërsa vendi po përballet me një sezon të ri të zjarreve vdekjeprurëse të verës.

ishull greqi

Kryebashkiaku i ishullit të Hidrës shprehu “zemërim” pasi zjarri u ndez vonë të premten dhe u zotua për veprime ligjore kundër atyre që janë përgjegjës.

Dhjetëra zjarre në Greqi këtë javë kanë lënë të vdekur të paktën një person.

Zjarri i fundit “u shkaktua nga fishekzjarrët e lëshuar nga një varkë dhe dogji pyllin e vetëm me pisha në ishull, në një vend që është i vështirë për t’u aksesuar dhe nuk ka rrugë”, tha ekipi i zjarrfikësve të Hidrës në Facebook.

Trembëdhjetë persona të akuzuar për përfshirje në fishekzjarrë janë arrestuar pas një hetimi të shërbimit zjarrfikës dhe do të paraqiten para prokurorit të dielën, thuhet në një deklaratë të shërbimit zjarrfikës.

Nuk janë dhënë detaje për të dyshuarit. Greqia ka ashpërsuar dënimet e saj për zjarrvënie, me autorët që tani përballen me 20 vjet burg dhe gjoba deri në 200,000 euro (169,000 £).

Në krye të thirrjes për veprime ligjore kundër njerëzve “të papërgjegjshëm” pas fishekzjarreve, kryebashkiaku i Hidrës, Giorgos Koukoudakis i tha transmetuesit publik ERT se autoritetet duhej të krijonin më shumë zona kundër zjarrit dhe rrugë nëpër pyje.

Një tjetër zjarr shpërtheu të shtunën në ishullin Andros, thanë shërbimet e urgjencës. Katër fshatra u evakuuan dhe aeroplanë dhe helikopterë u sollën për të bombarduar flakët.

Shërbimi i mbrojtjes civile bëri thirrje për vigjilencë ekstreme sepse rreziku i zjarreve ishte “shumë i lartë”, veçanërisht në rajonin e Atikës, gadishullin e Peloponezit dhe në Greqinë qendrore.

Greqia po përgatitet për një verë të vështirë pasi autoritetet paralajmërojnë se erërat e forta dhe temperaturat e larta kanë rritur rrezikun.

Pas dimrit të tij më të ngrohtë ndonjëherë, vendi mesdhetar regjistroi valën e parë të të nxehtit të vitit javën e kaluar, me temperatura që u rritën mbi 44 C në disa vende.

Zjarrfikësit të premten luftuan me zjarret e ndezura nga erërat e forta tre ditë që lanë të paktën një person të vdekur, një burrë 55-vjeçar që u rrëzua dhe vdiq ndërsa po luftonte flakët rreth fshatit të tij.

Vitin e kaluar, një valë e egër e të nxehtit dyjavore u pasua nga zjarre shkatërruese në të cilat humbën jetën 20 persona.

Shkencëtarët paralajmërojnë se emetimet e karburanteve fosile të shkaktuara nga njerëzit po përkeqësojnë gjatësinë dhe intensitetin e valëve të të nxehtit në mbarë botën.

Sipas Panelit Ndërqeveritar të OKB-së për Ndryshimet Klimatike, rritja e temperaturave po çon në stinët e zgjatura të zjarreve dhe duke rritur zonën e djegur nga flakët.

 

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura