Hetimet për korrupsion, qeveria e Ukrainës shkarkon dy zyrtarë të sigurisë kibernetike

Nov 20, 2023 | 21:03
SHPËRNDAJE

Qeveria e Ukrainës ka shkarkuar dy zyrtarët e saj kryesorë të sigurisë kibernetike për një hetim për përvetësim që përfshin blerjet e softuerit.

TOPSHOT-UKRAINE-RUSSIA-CONFLICT

Viktor Zhora njihet më së shumti si fytyra e përpjekjeve të Ukrainës me ndihmën e Perëndimit për t’u mbrojtur kundër fushatave hakere ruse.

Ai u shkarkua së bashku me shefin e tij Yurii Shchyhol, kreu i Shërbimit Shtetëror të Shërbimit Special të Komunikimeve dhe Mbrojtjes së Informacionit, tha një ministër i kabinetit.

Një deklaratë e Byrosë Kombëtare Kundër Korrupsionit tha se kreu i inteligjencës shtetërore dhe zëvendësi i tij dhe “drejtori i përgjithshëm dhe punonjësi i një ndërmarrje shtetërore” ishin midis të dyshuarve dhe shërbimi i komunikimit të posaçëm ishte i përfshirë në skemë.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura