Hamasi shpreh “shqetësim të madh” për rrëzimin e helikopterit të presidentit iranian

May 19, 2024 | 23:25
SHPËRNDAJE

Hamasi doli me ​​një deklaratë duke shprehur “shqetësim të madh” pasi një helikopter që transportonte presidentin iranian Ebrahim Raisi dhe zyrtarë të tjerë iranianë u rrëzua sot (19 maj).

A screen grab from an IRIB via Tasnim News video shows Iranian President  IRIB via Tasnim News

Detajet rreth rrëzimit janë ende të paqarta dhe Hamasi shprehu “solidaritet” ndaj presidentit dhe “popullit vëlla iranian”.

“Në këtë incident të dhimbshëm, ne shprehim solidaritetin tonë të plotë me Republikën Islamike të Iranit, udhëheqjen, qeverinë dhe popullin e saj dhe i lutemi Allahut të Plotfuqishëm që të mbrojë dhe garantojë sigurinë e Presidentit iranian dhe delegacionit të tij shoqërues, dhe të mbajë të gjithë larg dëmit nga populli vëlla iranian”, thuhet në deklaratën e Hamasit.

Kujtojmë se tensionet mbeten të mprehta në të gjithë Lindjen e Mesme ndërsa Izraeli zhvillon luftë në Gaza kundër grupit militant palestinez Hamas, i cili është një aleat iranian .

Ndërkohë, një konflikt në hije prej dekadash midis Izraelit dhe Iranit shpërtheu hapur në prill, kur Irani nisi një sulm të paprecedentë ndaj Izraelit. Teherani tha se sulmi ishte hakmarrje për një  sulm ajror të dyshuar vdekjeprurës izraelit  në konsullatën e Iranit në Siri. Shkëmbimi vetëm sa ka ndezur më tej tensionet në Lindjen e Mesme.

Grupet përfaqësuese iraniane, duke përfshirë Houthi-t në Jemen dhe Hezbollahun në Liban, janë përfshirë gjithashtu në përshkallëzimin e përleshjeve në rajon.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura